Zamknij

News Radia ZET: warszawski ratusz może stracić Pałac Ślubów

Redakcja
28.12.2017 08:49
News Radia ZET: warszawski ratusz może stracić Pałac Ślubów
fot. Pixabay

Po placu Piłsudskiego, stołeczny ratusz może stracić kolejny miejski obiekt. Tym razem chodzi o Pałac Ślubów, gdzie mieści się najpopularniejszy w Warszawie Urząd Stanu Cywilnego. Jak ustaliło Radio ZET, pałac chce przejąć dyrektor Zamku Królewskiego, do niedawna były współpracownik ministra Macierewicza, profesor Wojciech Fałkowski.

Zagłosuj

Jesteś już po ślubie?

Liczba głosów:

W przysłanym do Radia ZET mailu profesor Fałkowski przytacza argumenty historyczne i wizualno-estetyczne takiego rozwiązania.

Dyrektor chce zmusić ratusz do oddania Pałacu

Przypomina, że  obecna siedziba Pałacu Ślubów to właściwie wzniesiona w I połowie XVIII wieku przybudówka północnego skrzydła Zamku Królewskiego. Starania o jej odzyskanie podjął już pierwszy dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Aleksander Gieysztor. Wreszcie dyrektor Fałkowski przekonuje o potrzebie "scalenia kolorystyki i iluminacji fasady od strony Wisły, której część przynależna Pałacowi Ślubów wyraźnie odróżnia się od zabudowań zamkowych, zrewitalizowanych w wyniku starannych badań naukowych w 2013 roku, naruszając nie tylko harmonijną estetykę widoku, ale i przecząc prawdzie historycznej".

Na razie nie wiadomo, jak dyrektor chce zmusić ratusz do oddania Pałacu i czy dalej będzie tam urząd stanu cywilnego. W przysłanym mailu pisze, że o rozpoczęciu działań poinformuje osobnym komunikatem.

Pałac Ślubów w Warszawie

Stołeczny ratusz odpowiada, że to kolejna próba zawłaszczenia przez administrację rządową przestrzeni należącej do warszawiaków. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk przypomina, że Pałac Ślubów został odbudowany po wojnie jako oddzielny od Zamku Królewskiego budynek.

Zobacz także

RadioZET.pl/MAG