Zamknij

Co z Brexitem? Izba Gmin odkłada decyzję

19.10.2019 16:24
Boris Johnson
fot. PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT

W sobotę nie odbyło się głosowanie nad umową z Unią Europejską w sprawie brexitu. Brytyjska Izba Gmin przyjęła w głosowaniu poprawkę opóźniającą poparcie przez posłów porozumienia. 

Izba Gmin przyjęła w sobotę poprawkę Letwina, która przewiduje wstrzymanie poparcia przez posłów porozumienia Zjednoczonego Królestwa z UE w sprawie brexitu do czasu przyjęcia stosownych ustaw i ich wejścia w życie.

Oznacza to, że zgodnie z tzw. ustawą Benna brytyjski premier Boris Johnson zapewne będzie musiał jeszcze w sobotę poprosić o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Johnson zapowiedział już natomiast, że na pewno nie będzie negocjował opóźnienia terminu brexitu. 

Zobacz także

Manifestacje w Londynie

Gorąco było w sobotę w Izbie Gmin, ale gorąca atmosfera jest także w centrum Londynu. Tam kilkadziesiąt tysięcy osób bierze udział w sobotę w demonstracji, domagając się, by uzgodnione z Unią Europejską porozumienie w sprawie warunków brexitu poddać pod referendum. 

Jak przekonują organizatorzy z kampanii "People's Vote", chcą oni sprawdzić, czy Brytyjczycy są zadowoleni z warunków porozumienia uzgodnionego w czwartek przez rząd Borisa Johnsona.

mid-epa07933647
fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES

Poprawka Letwina

Celem poprawki złożonej przez byłego posła konserwatywnego, a obecnie niezależnego Olivera Letwina jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie zdążyłaby przejść całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE musiałaby opuścić Wspólnotę bez umowy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP