Zamknij

Joe Biden najpierw przyleci do Rzeszowa. Znamy harmonogram wizyty prezydenta USA

25.03.2022 03:35

Joe Biden w piątek rozpocznie wizytę w Polsce. Prezydent USA przyleci najpierw do Rzeszowa, gdzie otrzyma briefing na temat sytuacji humanitarnej oraz spotka się z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej - podał Biały Dom. Dopiero po tym spotkaniu amerykański przywódca uda się do Warszawy.

Joe Biden
fot. AP/Associated Press/East News

Joe Biden przyleci najpierw nie do Warszawy, a do Rzeszowa. Prezydent Stanów Zjednoczonych ma tam spotkać się z amerykańskimi żołnierzami. W USA panuje przekonanie, że wizyta w Polsce ma służyć zapewnieniu sojuszników o gwarancjach bezpieczeństwa. Zauważono, że pewne deklaracje padły już w Brukseli.

- Najwięcej uwagi Ameryka poświęca zapewnieniu Bidena, że w przypadku rosyjskiego ataku chemicznego nastąpi zdecydowana reakcja. Jak zdecydowana? Tego prezydent USA nie sprecyzował - mówi korespondent Radia ZET w USA Daniel Bociąga. Biden zaznaczył, że "będzie to zależało od natury ataku".

Wizyta Bidena w Polsce. Jest harmonogram

Według korespondenta Radia ZET przed wizytą Bidena "podkreśla się nie tylko kwestie militarne, mowa jest też zapewnieniu Europie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez zwiększenie dostaw amerykańskiego gazu skroplonego LNG". - Amerykanie deklarują też dalszą pomoc wojskową i humanitarną dla Ukrainy - dodaje Bociąga.

Zgodnie z harmonogramem amerykański prezydent przed wylotem z Brukseli spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Biden ma wylądować w Rzeszowie o 14.15. O godz. 14:55 planowany jest briefing w sprawie pomocy uchodźcom, a o 15:50 spotkanie z żołnierzami. O 17:45 przywódca USA wyleci z Rzeszowa. Przylot do Warszawy zaplanowany jest na godz. 18:40.

Spotkanie z przewodniczącą KE będzie pierwszym punktem piątkowego programu wizyty Bidena w Europie. Rozmowa ma dotyczyć "współpracy w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę". Po nim i po wspólnym oświadczeniu dla prasy Biden wyruszy o 11.55 z Brukseli do Rzeszowa, gdzie przywita go prezydent RP Andrzej Duda.

W Rzeszowie prezydent USA otrzyma briefing na temat odpowiedzi na napływ uchodźców do Polski i kryzys humanitarny na Ukrainie. Potem Biden spotka się ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, przysłanymi w ostatnich tygodniach w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, po czym wyruszy do Warszawy.

W drugim dniu wizyty w Polsce Biden spotka się z prezydentem Dudą oraz wygłosi przemówienie na temat "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych"- informuje Biały Dom.

RadioZET.pl/Radio ZET - Daniel Bociąga/PAP

Wojna w Ukrainie – relacja na żywo: