Zamknij

Liderka Pussy Riot uciekła z Rosji. "Przebrała się za dostawcę jedzenia"

11.05.2022 14:54

Maria Alochina, liderka Pussy Riot, uciekła z Rosji. Aktywistka udzieliła wywiadu amerykańskiemu dziennikowi "New York Times", gdy za trzecim razem udało jej się przekroczyć granicę z Białorusią i przedostać na Litwę. Znajdowała się pod obserwacją policji, którą udało się zmylić. Alochina uciekła w przebraniu dostawcy jedzenia.

Zespół Pusy Riot
fot. Photoshot/REPORTER

Pussy Riot to punkowy zespół, który znany był ze swoich protestów przeciwko Władimirowi Putinowi. Maria Alochina po raz pierwszy znalazła się na afiszach świata, gdy zorganizowała protest w moskiewskim soborze. Za ten akt sprzeciwu w 2012 roku została skazana na dwa lata więzienia.

Aktywistka nie traciła jednak determinacji, żeby walczyć z represyjnym systemem Putina. Od zeszłego lata była więziona jeszcze sześć razy, zawsze pod sfingowanymi zarzutami. Władza rosyjska miała na celu stłumienie jej działalności politycznej.

Trzykrotnie próbowała uciec z Rosji

W kwietniu Alochinie władze rosyjskie postanowiły zamienić wyrok aresztu domowego na 21 dni kolonii karnej. Wtedy aktywistka postanowiła uciec z Rosji. Przebywała ona u swojej przyjaciółki i aby uniknąć zatrzymania przebrała się za dostawcę jedzenia. Żeby zmylić śledzące ją służby, kobieta zostawiła tam swój telefon komórkowy.

Przyjaciółka zawiozła Alochinę na granicę z Białorusią, skąd skierowała się w stronę Litwy. Jej wyprawa trwała tydzień. To była trzecia próba przekroczenia granicy. W czasie pierwszej próby została zatrzymana przez białoruską straż graniczną na sześć godzin. Za drugim razem odesłał ją oficer dyżurny. Jak opisuje Alochina dopiero przy trzecim podejściu się udało. Było to możliwe dzięki pomocy, między innymi islandzkiego performera Ragnara Kjartanssona, który przekonał jeden z europejskich krajów, żeby wydał aktywistce dokument, który nadawałby jej status obywatelki kraju Unii Europejskiej. Władze tego państwa poprosiły o zachowanie anonimowości.

Maria Alochina chce rozpocząć trasę koncertową po Europie. 12 maja podczas pierwszego występu, który odbędzie się w Berlinie, zbierane będą pieniądze na rzecz Ukrainy.

Źródło: RadioZET.pl/TVN24

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo