Donald Tusk ogłosił decyzję. "Tak, jak mówiłem"
"Polska nie będzie przyjmować migrantów w ramach paktu migracyjnego" - napisał we wtorek w serwisie X premier Donald Tusk. Skomentował w ten sposób decyzję Komisji Europejskiej, która poinformowała 11 listopada, że m.in. Polska będzie mogła wystąpić o zwolnienie z relokacji migrantów na nadchodzący rok.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie kraje mogą ubiegać się o zwolnienie z relokacji migrantów.
- Dlaczego Polska nie będzie uczestniczyć w unijnym pakcie migracyjnym.
- Co oznacza decyzja Komisji Europejskiej dla Polski i innych krajów.
Tusk: To już decyzja. Robimy, nie gadamy
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że Bułgaria, Czechy, Estonia, Chorwacja, Austria i Polska zmagają się z poważną presją migracyjną i będą mogły wystąpić o pełne lub częściowe zwolnienie z relokacji migrantów na nadchodzący rok w ramach unijnego paktu azylowo-migracyjnego.
"Tak, jak mówiłem, Polska nie będzie przyjmować migrantów w ramach Paktu Migracyjnego. Ani płacić za to. To już decyzja. Robimy, nie gadamy!" - napisał na platformie X szef rządu Donald Tusk.
Każde z sześciu państw, jak podała KE, może wystąpić w tej sprawie do Rady UE (która zrzesza wszystkie państwa członkowskie). Decyzje w tej sprawie Rada UE będzie musiała podjąć w głosowaniu większością kwalifikowaną.
Źródło: Radio ZET/ PAP
Byłeś świadkiem czegoś niespodziewanego? Masz temat, którym powinniśmy się zająć?
Zgłoś sprawę przez Czerwony telefon Radia ZET