Obserwuj w Google News

"7 lat na urzędzie, a pan ciągle na kolanach". Prezydent reaguje na fake news

Magdalena Barszczak
2 min. czytania
11.07.2022 08:05
Zareaguj Reakcja

"7 lat na urzędzie, a pan ciągle na kolanach". Poseł Lewicy Tomasz Trela udostępnił na Twitterze zdjęcie, które okazało się fotomontażem. Zareagował Andrzej Duda.

Andrzej Duda - fotomontaż
fot. PAP/Waldemar Deska/Twitter

Andrzej Duda wziął udział w niedzielę w pielgrzymce Radia Maryja. Na Jasnej Górze w Częstochowie prezydent mówił, że podstawową, najważniejszą komórką współistnienia i życia jest rodzina.

Podziękował Radiu Maryja i zgromadzonej wokół niego społeczności za jej obronę i podkreślał, że rodzinę tworzy dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna.

Redakcja poleca

Fotomontaż z klęczącym Andrzejem Dudą. Prezydent reaguje

Wieczorem na Twitterze pojawiło się zdjęcie, na którym prezydent klęczy przed ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Opublikował je poseł Lewicy Tomasz Trela. "7 lat na urzędzie, a pan ciągle na kolanach" - napisał. Fotografię udostępnił także poseł Lewicy Paweł Krutul.

Kilku internautów zwróciło Treli uwagę, że udostępnił fotomontaż.

Była szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska napisała, że polityk wykorzystał "fotofejk". Zareagował też prezydent. "Nie wiem, z czego kolesie zmontowali to zdjęcie, ale ja nie miałem dziś takiego krawata, a O. Tadeusz Rydzyk był w stroju liturgicznym (ornat). To fake" - skomentował.

Dziennikarz Wirtualnej Polski zauważył, że fotografia pochodziła z 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. "Jakie to jest paskudne na wielu poziomach" - napisał.

Internautka pokazała dwie fotografie obok siebie - tę zmanipulowaną, i tę prawdziwą.

Ostatecznie Trela usunął twitta. "Usunąłem wpis z fotomontażem. Nie byłem świadom, jakie zdjęcie wykorzystano do jego stworzenia. To był błąd, za który przepraszam i nie usprawiedliwia fakt, że bliskie relacje PiS z kościołem uwiarygodniły zdjęcie. Państwo powinno być świeckie, a w mediach trzeba uważać na fejki" - dodał.

Zdjęcie usunął także Krutul. "Skasowałem zdjęcie, które okazało się nieprawdziwe !!!  Zaznaczam jednak, że Prezydent, Zwierzchnik Sił Zbrojnych mojego kraju NIGDY nie powinien przed nikim klękać, a w ramach szacunku ewentualnie skinąć głową. Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem" - podsumował. (pisownia oryg. - red.)

RadioZET.pl