Obserwuj w Google News

Co trzeci Polak chce ułatwienia dostępu do broni palnej. Sondaż IBRiS dla Radia ZET

2 min. czytania
04.04.2022 08:13
Zareaguj Reakcja

Prawie co trzeci Polak popiera pomysł ułatwienia dostępu do broni palnej - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Odmiennego zdania jest blisko dwie trzecie badanych. Co druga osoba zapytana przez IBRiS uważa, że ułatwienie dostępu do broni palnej zmniejszy jej poczucie bezpieczeństwa.

Co trzeci Polak chce ułatwienia dostępu do broni palnej. Sondaż IBRiS dla Radia ZET
fot. ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Wojna w Ukrainie może poluzować restrykcyjne prawo regulujące posiadanie broni przez ludność cywilną w Polsce. O potrzebie „bardzo poważnego rozważenia” takiego ruchu mówił na początku marca Piotr Müller, rzecznik rządu Czy społeczeństwo popiera ten pomysł? Odpowiedź została zawarta w sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Co trzeci Polak chce ułatwienia dostępu do broni palnej. Sondaż IBRiS dla Radia ZET

Na pytanie "Czy popierasz pomysł ułatwienia dostępu do broni palnej w Polsce?" twierdząco odpowiedziało 29 procent ankietowanych (w tym 15 procent uznało że "zdecydowanie tak", a 14 procent - "raczej tak"). Przeciwko takiemu pomysłowi jest z kolei 65 procent pytanych przez IBRiS (32 procent udzieliło odpowiedzi "raczej nie", a 33 procent - "zdecydowanie nie"). Zdania w tej sprawie nie ma 6 procent ankietowanych. Zwolenników liberalizacji dostępu do broni jest więcej wśród zwolenników koalicji rządzącej niż opozycji. 

Redakcja poleca

Na pytanie "W jaki sposób ułatwienie dostępu do broni palnej w Polsce wpłynie na Twoje poczucie bezpieczeństwa?" aż 50 procent stwierdziło, że ulegnie ono zmniejszeniu (28 procent "zdecydowanie zmniejszy", a 22 procent - "raczej zmniejszy"). Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa deklaruje 20 procent przebadanych przez IBRiS (9 procent "zdecydowanie zmniejszy", a 11 procent - "raczej zwiększy"). Dla 30 procent pytanych ułatwienie dostępu do broni palnej w Polsce nie wpłynie na zmianę poczucia bezpieczeństwa. 

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono w dniach 1-2 kwietnia 2022 roku metodą CATI na próbie 1100 osób.

RadioZET.pl

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE