Co z obostrzeniami? Rada Medyczna przedstawiła nowe stanowisko. "Ograniczenie do minimum"
Rada Medyczna ds. COVID-19 zaleciła w ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Rada Medyczna ds. COVID-19 przedstawiła nowe stanowisko. Organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego rekomenduje jak najszersze szczepienie się osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione.
Nowe zalecenia Rady Medycznej ds. COVID-19 podczas czwartej fali
Rada Medyczna zaleca przestrzeganie zasad sanitarnych – dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami. Eksperci Rady zalecili ponadto egzekwowanie przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń i przepisów, w tym niewpuszczanie i nieobsługiwanie osób świadomie je łamiących.
Stanowisko wydano 22 listopada br. Zalecenia – jak w nim wskazano - mają na celu ochronę życia osób niezaszczepionych i zdrowia pozostałych oraz uniknięcie paraliżu gospodarki i życia społecznego.
Przypomnijmy, w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych ws. walki z pandemią. - Dyskusja była długa, merytoryczna, dotyczyła spraw, które są ważne dla naszych obywateli, dlatego, że wirus nie ma żadnych barw partyjnych - podkreśliła.
W środę po spotkaniu z Radą Medyczną lider PO Donald Tusk powiedział, że "rząd abdykował w walce z pandemią". - Jesteśmy gotowi poprzeć działania rządu, które mają poparcie Rady Medycznej. Chcemy przeciwdziałać pandemii - przyznał Tusk. Podkreślił, że spotkanie z członkami RM zorganizowano, ponieważ - jego zdaniem - rząd nigdy nie poinformował o powodach, dla których nie upublicznia ani nie realizuje zaleceń ekspertów.
Przewodniczącym Rady Medycznej jest główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban. W skład wchodzi również piętnastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii, zdrowia publicznego. Analizuje i ocenia bieżącą sytuację w kraju, proponuje działania i opiniuje niektóre akty prawne.
RadioZET.pl/PAP