Obserwuj w Google News

Dzieci otrzymały przeterminowane szczepionki. "Niedopuszczalna sytuacja"

2 min. czytania
20.04.2022 15:14
Zareaguj Reakcja

Przeterminowane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby podano dzieciom w wieku od sześciu tygodni do siedmiu miesięcy w jednej z przychodni w Gnieźnie. Nieprawidłowości wykryto podczas rutynowej kontroli sanepidu.

Szczepienie noworodka
fot. Andrej Porochnenko/East News

Przeterminowane szczepionki dla dzieci zostały ujawnione 7 kwietnia podczas rutynowej kontroli sanepidu w jednej z gnieźnieńskich przychodni. – Pracownik inspekcji sanitarnej stwierdził, że szczepionki przechowywane w lodówce, cztery dawki preparatu EUVAX B, są przeterminowane. Ich termin przydatności upłynął w listopadzie 2021 roku. Okazało się, że tego samego dnia, przed naszą kontrolą, pracownik przychodni podał tę przeterminowaną szczepionkę jednemu dziecku – powiedziała Anna Stejakowska z sanepidu w Gnieźnie. 

Gniezno. Dzieci otrzymały przeterminowane szczepionki

Po sprawdzeniu kart uodpornienia okazało się, że przeterminowane szczepionki w okresie kilku miesięcy otrzymało łącznie 14 dzieci w wieku od sześciu tygodni do siedmiu miesięcy. Szefowa gnieźnieńskiego sanepidu podkreśliła, że w dniu pierwszej kontroli w przychodni skierowała dodatkowych pracowników inspekcji, by potwierdzili wykryte nieprawidłowości.

Redakcja poleca

– Początkowo nie dowierzałam wręcz temu, co powiedział nasz kontroler. Niestety okazało się, że przeterminowane szczepionki zostały podane. Natychmiast powiadomiłam o sprawie prokuraturę – zaznaczyła. – Jest to dla mnie niedopuszczalna sytuacja. Pracuję w inspekcji sanitarnej ponad 25 lat i jeszcze o czymś takim nie słyszałam – dodała. 

Przeterminowane preparaty przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby podała jedna pielęgniarka. Szefowa sanepidu zleciła dodatkowe sprawdzenie działań pracownicy przychodni. O nieprawidłowościach powiadomiono m.in. policję, wielkopolskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wojewodę wielkopolskiego, Narodowy Fundusz Zdrowia, wielkopolskiego inspektora farmaceutycznego, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/Głos Wielkopolski