Obserwuj w Google News

Ciało 20-letniego Syryjczyka znalezione w pobliżu granicy. Podano przyczyny jego śmierci

2 min. czytania
15.11.2021 18:03
Zareaguj Reakcja

Przyczyną zgonu mogło być wychłodzenie organizmu - tak brzmią wyniki sekcji zwłok młodego Syryjczyka, które znaleziono martwego kilka dni temu niedaleko polsko-białoruskiej granicy. Prokuratura podjęła decyzję o powołaniu biegłych do maksymalnie szczegółowej oceny, czy w grę mogę też wchodzić inne czynniki.

Granica polsko-białoruska
fot. Granica polsko-białoruska (zdjęcie poglądowe)/PAP

Ciało ok. 20-letniego Syryjczyka znaleziono w piątek w rejonie Wólki Terechowskiej niedaleko granicy polsko-białoruskiej - podała w sobotę podlaska policja. Ciało mężczyzny znajdowało się na terenie leśnym, a znalazł je pracownik firmy zajmującej się usługami leśnymi.

O wynikach sekcji zwłok poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową w poniedziałek szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk. To właśnie ten organ prowadzi śledztwo, w którym bada przyczyny i okoliczności śmierci mężczyzny.

Ciało 20-letniego Syryjczyka znaleziono w pobliżu granicy. Są wyniki sekcji zwłok

Prok. Andrejczuk poinformował, że po otrzymaniu wyniku sekcji zwłok z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w śledztwie powołani zostali biegli różnych specjalności, by możliwie kompleksowa była ocena dotycząca przyczyn zgonu cudzoziemca. Przeprowadzone zostaną m.in. badania histopatologiczne pobranych wycinków organów i badania pod kątem zakażenia koronawirusem; śledczy rozważają też możliwość badania toksykologicznego.

Redakcja poleca

- Chcemy mieć opinię kompleksową, która obejmie całkowite badanie osoby zmarłej, żeby nie było żadnych wątpliwości, że inna okoliczność nie przyczyniła się do jego zgonu - dodał prokurator. Przy zmarłym znaleziono syryjski odpowiednik dowodu osobistego i m.in. bilety lotnicze. Wynika z nich, że do Mińska na Białorusi dotarł on w pierwszym tygodniu listopada. 

Na podstawie tych dokumentów przyjęliśmy dane personalne tego mężczyzny. Ale zwrócimy się jeszcze do ambasady Syrii o pomoc, być może strona syryjska dysponuje danymi tego pana, zdjęciem, liniami papilarnymi, kodem DNA, żeby nam to przekazała do ostatecznej identyfikacji - prok. Jan Andrejczuk

Według informacji przekazanych wcześniej przez policję, od końca września w województwie podlaskim znaleziono w pasie przygranicznym z Białorusią zwłoki sześciu innych cudzoziemców. Wszystkie te sprawy zostały przekazane do jednego śledztwa, które prowadzone jest w Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach.

RadioZET.pl/PAP (R. Fiłończuk)