Obserwuj w Google News

Kaczyński przerwał milczenie i udzielił mocnego wywiadu. Oto najważniejsze wypowiedzi prezesa

Redakcja
3 min. czytania
26.07.2018 20:43
Zareaguj Reakcja

Odrzucone referendum konstytucyjne, stosunki z Izraelem oraz kwestia tego kto będzie kandydatem PiS na prezydenta. To tylko niektóre z ważnych kwestii, które prezes PiS poruszył w pierwszym od dawna wywiadzie.

Jarosław Kaczyński
fot. PAP

Długo nieobecny w mediach Jarosław Kaczyński powrócił z hukiem, udzielając długiego wywiadu w "Gościu Wiadomości" TVP Info. Wybraliśmy dla was najważniejsze fragmenty rozmowy z prezesem PiS.

Referendum konstytucyjne Andrzeja Dudy

- W sprawie braku poparcia prezydenckiego wniosku o referendum zdecydował termin, który został uznany za trudny i w jego konsekwencji mogłoby w nim wziąć udział niewielu obywateli, co byłoby wykorzystane przeciwko prezydentowi -  podkreślił prezes.

Prezes PiS pytany, dlaczego senatorowie PiS nie poparli tego wniosku prezydenta odpowiedział, że nie wszyscy wstrzymali się od głosu, ponieważ część głosowała za jego przyjęciem.

- Tutaj zdecydował termin, który został uznany dość powszechnie za bardzo trudny. To by utrudniło z jednej strony obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w tym momencie kulminacyjnym 10-11 listopada, a z drugiej strony byłoby to kolejną przesłanką, w naszym przeświadczeniu, do tego, by bardzo niewielu ludzi, obywateli skorzystało z tego uprawnienia do uczestniczenia w referendum, co później byłoby wykorzystane przeciwko prezydentowi, a prawdopodobnie także przeciwko PiS - powiedział Kaczyński.

Prezydentowi nie wyszło. Senat nie zgodził się na referendum ws. konstytucji

Reforma sądownictwa

- Reforma sądownictwa usprawni działanie sądów, choć to będzie proces trwający jakiś czas; jest wiele nowych pomysłów, by to usprawnienie następowało - powiedział Kaczyński i dodał: - Reformy wymaga jeszcze bardzo wiele dziedzin życia państwowego, tak naprawdę potrzebna jest nowa konstytucja, prezydent ma rację; dziś nie ma na to szans, ale trzeba o to zabiegać i przekonywać społeczeństwo.

Pytany, czy reforma wymiaru sprawiedliwości usprawni działanie sądów, wyraził przekonanie, że "jeżeli zostanie doprowadzona do końca, to usprawni". - Chociaż to oczywiście będzie to proces trwający jakiś czas, ale usprawni. Zresztą jest wiele pomysłów, nowych pomysłów na to, żeby to usprawnienie następowało - powiedział Kaczyński.

Na uwagę, że zdaniem opozycji PiS upolitycznia sądy, prezes PiS odparł, że sądy były rzeczywiście bardzo mocno podporządkowane poprzednim ekipom rządzącym, a nie tej, którą on reprezentuje. - Z całą pewnością żadne podporządkowanie nie nastąpi. To my zabiegamy o to, żeby sądy nie były upolitycznione, (tylko), żeby były obiektywne - zadeklarował Kaczyński

Błąd w ustawie nie przeszkodził. Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Kto kandydatem PiS na prezydenta?

- Z wielkim szacunkiem podchodzimy do prezydenta, oczywiście aktualne pozostaje, że Andrzej Duda będzie kandydatem w kolejnych wyborach prezydenckich - zapowiedział w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Sondaż prezydencki: Duda wygrywa z Donaldem Tuskiem

Zmiany w rządzie?

Kaczyński pytany, czy przed wyborami parlamentarnymi powinno dojść do zmian w rządzie odpowiedział: - Uważam, że takich zmian nie powinno być, nie ma przesłanek do  żadnych zmian, chyba żeby się coś nadzwyczajnego zdarzyło.

Szydło szczerze o swoim odejściu: Polityka nie jest dla grzecznych dziewczynek

Relacje z Izraelem

Prezes PiS był pytany o polsko-izraelski spór dot. noweli ustawy o IPN ocenił, że spór ten "zakończył się bardzo poważnym polskim sukcesem".

- Proszę spojrzeć już nie na ostatnie miesiące, lata, tylko na ostatnie dziesięciolecia - od dziesięcioleci już trwa proces przypisywania Polsce współodpowiedzialności za Holokaust. Co przez ten czas udało się zrobić polskiej stronie? Powiem uczciwie - nic. Dopiero teraz uzyskaliśmy oświadczenie polsko-izraelskie, które mówi po prostu prawdę o tym, jak było i to jest bardzo ważny fakt - zauważył Kaczyński.

- Uzyskaliśmy oświadczenie niemieckie, wtedy wicekanclerza (Sigmara) Gabriela, a później kanclerz (Angeli) Merkel, uzyskaliśmy oświadczenie Departamentu Stanu. A przypominam, że prezydent (Barack) Obama się mylił, co do tego, czyje to były obozu śmierci - dodał lider PiS. Według Kaczyńskiego dla Polski efektem sporu polsko-izraelskiego jest "punkt odbicia do tego, żeby odwrócić sytuację".

Polska i Izrael podpisują wspólną deklarację. Kaczyński: Doszliśmy do porozumienia

RadioZET.pl/TVP/PAP/maal