Obserwuj w Google News

Nauka zdalna zostanie przedłużona po 9 stycznia? Jest głos z Ministerstwa Zdrowia

2 min. czytania
04.01.2022 12:40
Zareaguj Reakcja

Nauka zdalna może zostać przedłużona po 9 stycznia przez wzrost zakażeń Omikronem? - Dziś szansa na to, że dzieci wrócą do szkoły, jest większa, niż na to, że do szkoły nie wrócą - ocenił we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył jednak, że sytuacja może się zmienić.

nauka zdalna
fot. Anna Golaszewska/East News

Nauka zdalna została wprowadzona od 20 grudnia do 9 stycznia. Zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany we wtorek o to, czy uczniowie wrócą 10 stycznia do szkół.

- Na dziś żadnych zmian nie wprowadzamy - powiedział. Zastrzegł jednak, że resort każdego dnia obserwuje dynamikę zakażeń. - A więc jutro sytuacja może się zmienić - przyznał. Rzecznik MZ dodał także, że rząd rozważa nowe obostrzenia, a o swojej decyzji w tej sprawie poinformuje w środę lub w piątek.

Redakcja poleca

Nauka zdalna przedłużona? Rzecznik MZ: Nie można wykluczyć

Dopytywany, czy możliwe jest, by ministerstwo jeszcze do piątku poinformowało, że istnieje konieczność kontynuowania nauki zdalnej, Andrusiewicz zaznaczył, że "na dziś, szansa na to, że dzieci wrócą do szkoły, jest większa, niż na to, że do szkoły nie wrócą". - Ale wykluczyć rozwiązania, że zostaną w domu, też nie można - dodał.

W przypadku dzieci mamy taki problem, że wiemy, czym kończy się nauka zdalna w długim okresie czasu [...]. Obserwujemy to w szpitalach i poradniach zdrowia, dlatego dla nas obostrzenia w zakresie szkół są ostatnimi, na które chcielibyśmy się zdecydować. Co nie oznacza, że się na nie nie zdecydujemy. - Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Andrusiewicz dodał, że powrót do szkół będzie się wiązał z "pewną zmianą konstrukcji obecności dzieci w szkołach - w kwestii m.in. maseczek, dystansu". - Ale na dziś dzieci wrócą do szkoły, z uwagi na fakt, że nie chcemy znowu wzmożenia pacjentów w pediatrycznych szpitalach psychiatrycznych - podkreślił.

We wtorek wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski dopytywany w radiowej Jedynce o ewentualne zmiany w kalendarzu ferii zimowych, powiedział, że "teraz tego typu zmiany nie wchodzą w grę". - To niezwykle trudne, aby w tym momencie dokonywać zmian w kalendarzu szkolnym - ocenił.

RadioZET.pl/PAP - Daria Kania, Agata Zbieg