Obserwuj w Google News

Rząd znosi obostrzenia w Polsce. Od kiedy koniec maseczek i kwarantanny?

2 min. czytania
24.03.2022 09:01
Zareaguj Reakcja

Rząd podjął decyzję o zniesieniu kolejnych obostrzeń i restrykcji epidemicznych w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na konferencji 24 marca, że nie będzie już obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Oznacza to, że maseczki ochronne przejdą do historii. To jednak nie wszystko.

rząd znosi obostrzenia
fot. Jakub Kaminski /East News

Koronawirus w Polsce wyraźnie spowolnił. Wobec tej sytuacji rząd zdecydował się na zniesienie kolejnych obostrzeń epidemicznych i przywrócenie sytuacji w kraju do normalności znanej nam sprzed pandemii. "Średnia liczba dziennych nowych zakażeń spadła dziś poniżej 10 tys. Po blisko dwóch tygodniach zmniejszenia skali spadków mamy do czynienia od kilku dni z przyspieszeniem tendencji spadkowej. Czas na kolejne decyzje" - informował w środę na Twitterze minister Adam Niedzielski.

Informacje o planach zniesienia obostrzeń krążyły w przestrzeni publicznej już od kilku tygodni. Wskazywano głównie na możliwość zniesienia obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz rezygnację z kwarantanny i izolacji w przypadku pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Redakcja poleca

Rząd znosi obostrzenia. Do kiedy maseczki?

Na konferencji prasowej 24 marca 2022 roku minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zniesienie następujących obostrzeń:

  • od 28 marca - zniesienie obowiązku noszenia maseczek (nie dotyczy podmiotów leczniczych)
  • od 28 marca - zniesienie izolacji domowej oraz kwarantanny dla współdomowników i osób przyjeżdżających do Polski

O planach zniesienia obostrzeń w Polsce mówił wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk wskazał, że choć obowiązek noszenia maseczek może zostać zniesiony, to na pewno pozostawiony będzie pewien wentyl bezpieczeństwa, który umożliwiłby powrót takiego obowiązku.

Podkreślił, że na pewno zalecane będzie noszenie maseczki w przypadku choroby czy przeziębienia. - Najlepszym przykładem jest grypa, kiedy prawie dwu- czy trzykrotnie została zmniejszona ilość przypadków właśnie dlatego, że nosiliśmy maseczki - ocenił.

- Obostrzenia epidemiczne w znacznym stopniu nie były u nas przestrzegane, ich zniesienie lub utrzymanie nie ma zatem większego znaczenia – ocenił z kolei wirusolog z Warszawy prof. Włodzimierz Gut.

Koniec obostrzeń? Konferencja ministra zdrowia na żywo

RadioZET.pl