Obserwuj w Google News

Małpia ospa w Polsce. "Trwają rozmowy nad zakupem leku"

2 min. czytania
20.06.2022 08:40
Zareaguj Reakcja

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że trwają rozmowy, by Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kupiła lek na małpią ospę bezpośrednio u producenta. Jak powiedział wiceminister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", powodem takiego rozwiązania są problemy z zakupem przez hurtownie.

Małpia ospa w Polsce. "Trwają rozmowy nad zakupem leku"
fot. Davor Puklavec/PIXSELL/Press Association/East News

Maciej Miłkowski poinformował, że resort chce wprowadzić zmiany w ustawie refundacyjnej - ministerstwo samo będzie obejmowało refundacją leki, które są popularne, nie czekając na ruch ze strony producenta. Obecnie, żeby lek był refundowany, firma musi się do zgłosić do resortu i za to zapłacić. - Chcemy, żeby pewne podstawowe preparaty były refundowane w większym stopniu, niż było dotychczas. Ta zasada ma dotyczyć również tych leków, które na naszym rynku są obecne od dawna - powiedział wiceminister.

Dopytany, czy ministerstwo będzie analizować rynek i wybierać, które leki refundowane są najczęściej kupowane, potwierdził, dodając, że będzie się tym zajmować Agencja Oceny Technologii Medycznej.

Małpia ospa w Polsce. Trwają rozmowy o zakupie leku

Na pytanie, czy będą w Polsce dostępne leki na małpią ospę, Miłkowski poinformował, że do ministerstwa zwrócili się konsultanci krajowy oraz wojewódzcy celem wyrażenia zgody na import docelowy dla szpitali. - Wydaliśmy zgodę, ale trwają rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, z powodu problemów z zakupem przez hurtownie ogólnodostępne - powiedział.

Przekazał też, że Polska czeka na rozstrzygnięcie unijnego przetargu na szczepionki przeciw małpiej ospie. Jak oznajmił, Polska zamówiła na razie ok. 1 tys. szczepionek. - Chcemy mieć otwartą ścieżkę, ale nie wiemy, jakie będą potrzeby - powiedział.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP