Obserwuj w Google News

Nowy narkotyk trafił do Polski. GIS ostrzega przed śmiercionośną substancją

2 min. czytania
15.07.2020 17:08
Zareaguj Reakcja

Nowy narkotyk trafił do Polski – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi o Etazen, należący do grupy opioidów. Uwaga! Substancja jest bardzo niebezpieczna – może prowadzić nawet do śmierci, wywołuje także zaburzenia świadomości. Szacuje się, że specyfik ten jest 60 razy silniejszy niż morfina.

Nowy narkotyk trafił do Polski. GIS ostrzega przed śmiercionośną substancją
fot. OneSideProFoto/Shutterstock

Nowy narkotyk po raz pierwszy w Polsce – ostrzega GIS. To Etazen – bardzo niebezpieczne substancja, należąca do grupy opioidów. Jest 60 razy mocniejszy niż morfina. Zażycie może prowadzić do śmierci – opublikował w środę na swojej stronie ostrzeżenie publiczne główny inspektor sanitarny.

Śmiercionośny specyfik był on oferowany w Łodzi jako dopalacz, jako szary proszek o wysokim stężeniu (czysta substancja).

Wypadek autobusu. Kierowca był pod wpływem narkotyków. Oświadczenie przewoźnika

Etazen jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne i dużą siłę działania.

Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina

– zaznacza GIS.

Nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk dotarł do Polski. GIS ostrzega

Opisuje dalej reakcję po zażyciu tego dopalacza. Osoba pod wpływem opioidów jest zwykle "splątana" i podsypiająca, ma zaburzenia świadomości, wąskie szpilkowate źrenice, zwolnioną czynność serca (bradykardię), niskie ciśnienie tętnicze, groźne dla życia zaburzenia oddechowe. Może też dojść u niej do całkowitego zatrzymania oddechu i w rezultacie do śmierci.

etazenGIS
fot.

fot. gis.gov.pl

1,5-roczny chłopiec walczy o życie. Dziecko połknęło resztki dopalacza

GIS instruuje, że takiej osobie w ramach pomocy przedlekarskiej należy udrożnić drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pogotowie (tel. 112). Ratownicy medyczni powinni zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznego podać specyficzną odtrutkę (nalokson), a potem przewieźć do najbliższego szpitala.

10. ofiara dopalaczy. W mieszkaniu znaleziono ciało 28-latka

GIS informuje także, że narkotyk sprzedawany jest jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy areozole do nosa. Często zmienia skład i stężenie. Osoby sięgające po niego przeważnie nie są tego świadome, co znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia udzielenie pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/GIS/PAP