Obserwuj w Google News

Obostrzenia w dniu Wszystkich Świętych. Nawet 500 zł mandatu za łamanie restrykcji

2 min. czytania
01.11.2021 10:00
Zareaguj Reakcja

Obostrzenia w dniu Wszystkich Świętych obowiązują i będą egzekwowane – ostrzegł rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć na pouczeniu, nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego lub skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu. 

Cmentarz
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Obostrzenia – zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów – mają zostać przedłużone do 30 listopada. Obecnie restrykcje wprowadzone w związku ze stanem epidemii obowiązują do końca października. Rzecznik KGP w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zaapelował o przestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych.

Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Nawet 500 zł mandatu za łamanie restrykcji

Insp. Mariusz Ciarka zaznaczył, że policji nie chodzi o karanie, "ale o solidarność z tymi osobami, które mogą się zarazić, które mogą z tej choroby nie wyjść". – Ja nie chcę tutaj straszyć, bo dużo zależy od naszej samodyscypliny, dużo zależy od naszej solidarności z tymi osobami, które obawiają się, że mogą się zarazić, ale jeżeli będziemy przestrzegać przepisów, jeżeli w komunikacji zbiorowej, w pomieszczeniach zamkniętych będziemy zakrywać nos i usta, tak naprawdę nie będziemy powodować reakcji policjanta czy inspektora sanitarnego – powiedział.

Redakcja poleca

Dodał, że nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć "nie tylko na pouczeniu, ale w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego (w wysokości do 500 złotych – red.), czy skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu". Ciarka poprosił, aby skonsultować się z bliskimi i rozłożyć wyjazdy na groby na trzy, cztery dni.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapytany w piątek w TVN24, jakie obostrzenia obowiązują 1 listopada, przypomniał, że zakrywanie ust i nosa w kościołach jest obowiązkowe. O przestrzeganie norm i zasad sanitarnych w związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych zaapelował również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 29 października o 9387 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 102 osób. Liczba zakażonych wirusem SARS CoV-2 w Polsce przekroczyła 3 mln osób.

RadioZET.pl/PAP