Obserwuj w Google News

Silny wiatr i śliskie drogi. Alerty IMGW dla 11 województw

PAP
2 min. czytania
28.01.2022 21:59
Zareaguj Reakcja

IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed oblodzeniem dla 11 województw. W sobotę synoptycy przewidują bardzo silny wiatr w całej Polsce, którego prędkość osiągnie nawet 90 km/h. 

Oblodzenie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzega przed załamaniem pogody. Dla woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego wydano alerty I stopnia przed oblodzeniem.

"Miejscami prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie" - ostrzegają synoptycy. Ostrzeżenia zapowiedziane są do sobotniego poranka.

Redakcja poleca

Prognoza IMGW na sobotę 29 stycznia

Według prognozy przygotowanej przez Ewę Łapińską z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, zarówno w piątek jak i w sobotę prawie w całym kraju będzie pochmurno, w górach sypnie śniegiem. W nocy z 28 na 29 stycznia utrzyma się duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami w zachodniej części kraju. Na północy, wschodzie i południu wystąpią opady mieszane deszczu i deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach spadnie 7 cm śniegu, a w rejonach podgórskich 5 cm.

Temperatura na krańcach wschodnich, na Lubelszczyźnie wyniesie minus 5 stopni. Na Podhalu minus 6 stopni. W centrum będą minus 2 stopnie, a na zachodzie plus 1. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, nad morzem i na krańcach wschodnich do 60 km/h, północny i północno-zachodni.

W sobotę na wschodzie początkowo pogodnie, ale z północnego zachodu w głąb kraju i na wschód stopniowo będzie przemieszczała się strefa opadów. Początkowo - śnieg, śnieg z deszczem, a potem deszcz. Miejscami wystąpią też zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr będzie się wzmagał, powodując te zawieje. W górach spadnie do 8 cm śniegu.

Temperatura na wschodzie kraju wyniesie około zera stopni, w centrum 3 stopnie a na północnym zachodzie nawet 8 stopni Celsjusza. W rejonach podgórskich minus 1. Wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km/h nad morzem i do 75 km/h w centrum kraju, wieczorem będzie się nasilał. W sobotę wieczorem nad morzem możliwe lokalne burze.

RadioZET.pl/PAP - Jacek Buraczewski