Obserwuj w Google News

Pierwsze zgony zakażonych Omikronem w Polsce. "Ten tydzień będzie decydujący"

2 min. czytania
10.01.2022 11:35
Zareaguj Reakcja

W Polsce zmarły dwie pierwsze osoby zakażone wariantem Omikron – przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, wykryto dotąd 193 przypadki nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2. To wzrost o 7-8 proc. w ostatnich siedmiu dniach. 

Szpital covidowy
fot. ilustracyjne. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce wykryto 16 grudnia 2021 roku. Nowy wariant koronawirusa został zdiagnozowany u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

Dwa pierwsze zgony zakażonych Omikronem w Polsce

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w poniedziałek 10 stycznia, że w Polsce wykryto 193 przypadki Omikronu. Najwięcej zakażeń nową mutacją występuje w województwie pomorskim – to 62 zakażenia i w mazowieckim – 53 zakażenia.

– To wzrost o 7-8 procent w ostatnich siedmiu dniach. Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta, czy też 2,5 proc. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego w najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo – poinformował Andrusiewicz.

Redakcja poleca

– Omikron też jest groźny. Mamy przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych nową wersją wirusa. Są to dwie starsze osoby z województwa małopolskiego – w wieku 92 i 85 lat. Obaj to mężczyźni, [...] niezaszczepieni – powiedział rzecznik MZ. Zmarli mieli też choroby współistniejące. – Te osoby mogłyby pewnie żyć, gdyby się zaszczepiły – dodał. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 7785 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 19 pacjentów z COVID-19. Minionej doby wykonano ponad 54,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 27,5 tys. testów antygenowych. – Ten tydzień będzie decydujący, czy mamy stały trend wzrostowy w zakażeniach. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to mamy 10 proc. wzrost zakażeń – zapowiedział Wojciech Andrusiewicz.

RadioZET.pl/PAP