Obserwuj w Google News

Powrót do szkół we wrześniu. Czarnek zapowiada nową formę edukacji dla uczniów

2 min. czytania
25.06.2021 07:56
Zareaguj Reakcja

W nowym roku szkolnym zaproponujemy atrakcyjną formę edukacji dla uczniów – poinformował w czwartek szef ministerstwa edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Dziękuję koleżankom i kolegom posłom za uchwalenie ustawy, która pozwala resortowi na tworzenie programów ministra w obszarze edukacji – dodał. 

Przemysław Czarnek
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Powrót do szkół od 1 września nastąpi najprawdopodobniej w trybie stacjonarnym. Jeśli jednak w Polsce zacznie dominować wariant Delta koronawirusa, resort edukacji i nauki będzie proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym - mówił kilka dni temu Przemysław  Czarnek.

W czwartek szef Ministerstwa Edukacji i Nauki zapowiedział, że w nowym roku szkolnym resort zaproponuje atrakcyjną formę edukacji dla uczniów. "Dziękuję koleżankom i kolegom posłom za uchwalenie ustawy, która pozwala Ministerstwu Edukacji i Nauki na tworzenie programów ministra w obszarze edukacji. W nowym roku szkolnym zaproponujemy atrakcyjną formę edukacji dla uczniów - wyjazdy do miejsc pamięci, ośrodków kultury i nauki oraz muzeów" – napisał wieczorem w czwartek na Twitterze.

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nowelą minister edukacji i nauki będzie miał prawo ustanawiać programy i przedsięwzięcia finansowane ze środków na oświatę i wychowanie. 

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 241 posłów, 188 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Głosowało 430 posłów. Odrzucenie przez Sejm uchwały Senatu o odrzuceniu noweli oznacza, że trafi ona teraz do prezydenta.

Powrót do szkół we wrześniu. Czarnek zapowiada nową formę edukacji dla uczniów

Zgodnie z nowelizacją minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia. Programy i przedsięwzięcia mają być ogłaszane przez ministra w Biuletynie Informacji Publicznej w formie komunikatu. Będzie w nim określony: przedmiot programu, podmioty uprawnione do udziału w programie, warunki udziału w programie, tryb przeprowadzania naboru do programu oraz szczegółowe kryteria oceny wniosków.

Redakcja poleca

Pieniądze na realizację programu mają być przekazywane podmiotom uprawnionym na podstawie umowy i będą pochodzić z funduszu na oświatę i wychowanie. Szef resortu edukacji i nauki udostępniałby w BIP informację o pieniądzach przyznanych w ramach programu albo przedsięwzięcia obejmującą nazwy podmiotów, które otrzymały pieniądze i ile ich dostały. Projekt nowelizacji przygotowali posłowie PiS.

RadioZET.pl/PAP