Obserwuj w Google News

Powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Morawiecki: potwierdzamy

Mikołaj Pietraszewski
2 min. czytania
28.10.2022 23:36
Zareaguj Reakcja

Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Amerykanie wybudują pierwszą w Polsce elektrownię atomową.

Elektrownia jądrowa
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

"Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear - PAP)" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował również ambasadorowi Stanów Zjednoczonych i zapowiedział, że stosowna uchwała Rady Ministrów w tym zakresie zostanie przyjęta w najbliższą środę, 2 listopada. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił z kolei w rozmowie z Polska Agencją Prasową, że przyjęcie oferty amerykańskiej, to bardzo ważny moment.

Powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Wybudują ją Amerykanie

- Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówił. - Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową. O możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi - dodał. Decyzję skomentował również ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Redakcja poleca

"Fantastyczne wieści od Premiera Morawieckiego: w wyniku jego współpracy z Kamala Harris, Polska wybrała amerykański rząd oraz firmę Westinghouse na swojego partnera w energetyce jądrowej. Formalnie proces zakończy się w przyszłym tygodniu!" - napisał na Twitterze.

"Dziękuję Mateuszowi Morawieckiemu i sekretarz energii Jennifer Granholm za ciężką pracę nad tym projektem. Razem wzmocnimy nasze stosunki dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Polski dla przyszłych pokoleń!" - podkreślił dyplomata.

Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie.

Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata - Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

W październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty.

W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Jak informowało wówczas MKiŚ, raport "jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię". Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

RadioZET.pl/PAP/Twittter