Obserwuj w Google News

Śnięte ryby w jeziorze pod Poznaniem. Wędkarze zaalarmowali służby

2 min. czytania
21.08.2022 16:20
Zareaguj Reakcja

Śnięte ryby odkryto w niedzielę w nocy w Jeziorze Niepruszewskim (pow. poznański, woj. wielkopolskie). Inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody do badań, a padłe ryby są odławiane - poinformowała rzeczniczka prasowa starosty poznańskiego.

śnięte ryby
fot. ANDRZEJ SZKOCKI /POLSKA PRESS /Polska Press /East News

Rzecznik prasowy starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz przekazała, że o śniętych rybach w jeziorze wędkarze powiadomili w nocy Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. - W związku z tym PCZK natychmiast powiadomiło o zdarzeniu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, służby ratownicze oraz przedstawicieli gmin Dopiewa i Buku. W nocy inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody do badań - zaznaczyła.

- Dziś rano na miejscu zdarzenia pojawili się m.in. starosta poznański, wójt Dopiewa i burmistrz Buku, przedstawiciele OSP, kół wędkarskich i służb ratowniczych. Obecnie prowadzone są działania polegające na odłowie śniętych ryb. Jednocześnie informacje o sytuacji na Jeziorze Niepruszewskim zostały przekazana do Wód Polskich oraz sanepidu i służb weterynaryjnych - wskazała Wozińska-Gracz.

Redakcja poleca

Śnięte ryby w Jeziorze Niepruszewskim

W rozmowie z PAP rzeczniczka przyznała, że jak dotąd nie oszacowano, ile ryb padło w jeziorze. Dodała, że w sprawie stanu wód Jeziora Niepruszewskiego starosta poznański Jan Grabkowski zwołał na poniedziałek, na godz. 10, nadzwyczajne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

Władze powiatu poznańskiego zaapelowały do osób, które w najbliższych dniach planują pojawić się nad Jeziorem Niepruszewskim, by śledziły umieszczane na stronach internetowych gmin komunikaty dotyczące zasad przebywania i korzystania z jeziora.

Lokalne media informowały 20 sierpnia, że śnięte ryby zauważono także w Jeziorze Dolskim Wielkim w pow. śremskim w Wielkopolsce. - Niestety stało się. Mamy "przyduchę" na Jeziorze Dolski Wielkim. Dzisiaj kąpielisko będzie zamknięte. Walczymy z mnóstwem śniętych ryb. Mamy nadzieję, że jutro będzie lepiej - napisano w komunikacie zamieszczonym przez M-GOSiR w mediach społecznościowych.

RadioZET.pl/ Szymon Kiepel (PAP)/ Nasze Miasto Śrem