Obserwuj w Google News

Wojewoda: W Odrze pojawiły się żywe ryby, wiele pływa przy powierzchni

1 min. czytania
20.08.2022 14:02
Zareaguj Reakcja

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przekonuje, że w Odrze, gdzie kilka dni temu usuwane były śnięte ryby, pojawiły się żywe ryby, jednak bardzo wiele pływa przy powierzchni ze względu na brak tlenu w wodzie.

odra
fot. ANDRZEJ SZKOCKI /POLSKA PRESS /Polska Press /East News

"W miejscu, gdzie kilka dni temu usuwaliśmy tony śniętych ryb, pojawiły się ryby żywe. Niestety z braku tlenu w wodzie obserwujemy przyduchę i bardzo dużo ryb przy powierzchni" - napisał w sobotę na Twitterze wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Podał też zawartość tlenu w wodzie po porannych pomiarach. W Widuchowej to 4,22 mg/l, w okolicach niemieckiego Mescherin - 0,73 mg/l, w Radziszewie 0,95 mg/l, w Szczecinie przy Moście Cłowym 0,76 mg/l, a przy Moście Długim 1,58 mg/l.

Redakcja poleca

Wojewoda Bogucki: W Odrze pojawiły się żywe ryby

Jak z kolei przekazał rzecznik wojewody Michał Ruczyński, zawartość tlenu w wodzie zmierzona na cieśninie Orli Przesmyk, łączącej Przekop Mieleński z jeziorem Dąbie to 4,99 mg/l, a w Stepnicy na Zalewie Szczecińskim - 6,3 mg/l. Wskazał, że minimalna wartość tlenu, umożliwiająca rybom normalne bytowanie to 4,0 mg/l.

Blisko 95 ton martwych ryb wydobytych z Odry w województwie zachodniopomorskim trafiło do utylizacji od 13 sierpnia – poinformowało PAP w sobotę centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Na rzece ustawionych jest 29 zapór.

Jak mówił rzecznik wojewody, prowadzony jest też monitoring wszystkich ujęć wody pitnej nadzorowanych przez sanepid, zlokalizowanych wzdłuż Odry w pasie 2 km – jakość wody w tych ujęciach nie budzi zastrzeżeń.

RadioZET.pl/ Elżbieta Bielecka (PAP)