Obserwuj w Google News

Stanisław Ciosek nie żyje. Były ambasador Polski w Moskwie miał 83 lata

1 min. czytania
19.10.2022 15:34
Zareaguj Reakcja

Stanisław Ciosek nie żyje. Były ambasador Polski w ZSRR i Rosji, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, zmarł w wieku 83 lat.

Stanisław Ciosek
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Stanisław Ciosek był ministrem w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego i wieloletnim ambasadorem Polski w Moskwie. O śmierci jednego z architektów Okrągłego Stołu poinformowała jego córka - podała "Rzeczpospolita".

Stanisław Ciosek nie żyje. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu

Stanisław Ciosek należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1 czerwca 1975 r. do 26 listopada 1980 r. obejmował stanowisko I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Jeleniej Górze. Jednocześnie był przewodniczącym tamtejszej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 15 lutego 1980 r. do lipca 1981 r. był członkiem KC PZPR.

Redakcja poleca

Stanisław Ciosek był ministrem-członkiem Rady Ministrów do spraw związków zawodowych w rządzie Józefa Pińkowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego. W marcu 1983 roku został ministrem pracy, płac i spraw socjalnych. Funkcję tę pełnił przez rok - do maja 1984 roku. W latach 1972-1985 był poseł na Sejm. Piastował także stanowisko przewodniczącego Komisji Prawa i Praworządności oraz Zdrowia Moralnego KC PZPR. 

Brał udział w rozmowach w Magdalence. Podczas obrad Okrągłego Stołu reprezentował stronę rządową. 21 listopada 1989 r. został ambasadorem PRL w ZSRR. Piastował tę funkcję do 1996 roku jako ambasador RP w Rosji.

W latach 90. związany z Socjaldemokracją RP. Był również doradcą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ds. międzynarodowych i polityki wschodniej.

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"