Obserwuj w Google News

Teorie spiskowe w Polsce. 4 proc. wierzy, że Ziemia jest płaska

2 min. czytania
26.02.2021 16:35
Zareaguj Reakcja

Teorie spiskowe popularne wśród Polaków? Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl, sprawdził, co Polacy sądzą o amerykańskich misjach Apollo na Księżyc oraz o zyskującej coraz większe grono zwolenników - teorii płaskiej Ziemi.

Teorie spiskowe w Polsce
fot. Shutterstock

Teorie spiskowe nigdy nie tracą na popularności. W dobie pandemii koronawirusa media społecznościowe dosłownie zalała fala teorii o zabójczych szczepionkach, wymyślonym wirusie, czy Billu Gatesie, który miał wszystko dokładnie zaplanować. Jak to wygląda w Polsce?

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl, sprawdził, co Polacy sądzą o popularnych na świecie teoriach spiskowych dotyczących lądowania na Księżycu i faktycznego kształtu kuli ziemskiej. Wyniki mogą zaskakiwać.

Teorie spiskowe w Polsce. 11 proc. Polaków nie wierzy w lądowanie na Księżycu

Aż 11 proc. Polaków uważa, że Amerykanie nigdy nie wylądowali na Księżycu, a misje Apollo to mistyfikacja zorganizowana na użytek zimnowojennej rywalizacji USA ze Związkiem Radzieckim. W lądowanie na Księżycu wierzy 73 proc. badanych, a 16 proc. nie ma na ten temat zdania. W rzekome oszustwo misji Apollo częściej wierzą mężczyźni (14 proc.) oraz osoby starsze. Spiskowa teoria jest popularna szczególnie wśród mieszkańców średnich miast (16 proc.). Co ciekawe, w lądowanie na Srebrnym Globie najczęściej nie wierzą zwolennicy PiS, a najrzadziej Lewicy.

Redakcja poleca

W ostatnim czasie na świecie sporą popularność zyskała teoria o płaskiej Ziemi. Jej zwolennicy uważają, że światowa opinia publiczna jest oszukiwana przed środowiska naukowe i władze poszczególnych krajów, a nasza planeta jest w rzeczywistości płaska. W sieci można znaleźć nawet obszerne materiały wideo mające tę teorię udowadniać.

Teoria płaskiej Ziemi. 4 proc. Polaków wierzy w to, że nasza planeta jest płaska

Jak wynika z badania IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza), Polacy nie tak chętnie wierzą płaskoziemcom, ale zwolenników tej teorii także w naszym kraju nie brakuje. Instytut obliczył, że aż 4 proc. Polaków wierzy, że Ziemia jest płaska. Najczęściej są to mieszkańcy mniejszych miejscowości (5,6 proc.). Wśród zwolenników partii politycznych, w płaską Ziemię wierzy 5 proc. wyborców PiS i Polski 2050.

Zwolennicy wymienionych teorii spiskowych to najczęściej osoby słabo wykształcone (wyk. podstawowe, zawodowe). Najwięcej płaskoziemców jest wśród widzów telewizji publicznej, a najmniej wśród tych oglądających Polsat News.

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.01.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/ polsatnews.pl/ IBSP