,

Polska wydała miliardy na pomoc Ukraińcom. Dotarliśmy do pisma

08.11.2022 13:50

Ponad 9 miliardów złotych wydał rząd Mateusza Morawieckiego na pomoc Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną – dowiedział się portal RadioZET.pl. Z tych pieniędzy sfinansowano m.in. pomoc społeczną i leczenie uchodźców z Ukrainy.

Ukraińcy na granicy
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050, zapytała Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ile pieniędzy zostało wydanych na wsparcie Ukraińców w ramach Funduszu Pomocy stworzonym w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Portal RadioZET.pl dotarł do odpowiedzi, którą przesłał posłance Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w KPRM. Z pisma wynika, że od powstania Funduszu Pomocy do końca sierpnia tego roku wydano ponad 9 mld 275 mln zł.

W ramach tej sumy na świadczenia rodzinne przekazano ponad 90 mln zł (w tym m.in. na 500 plus), jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości 300 zł na osobę kosztowały łącznie ponad 413 mln zł, na leczenie wydano ponad 113 mln zł. Sfinansowanie przedszkoli i szkół dla dzieci z Ukrainy pochłonęło ponad 836 mln zł, a na stypendia i zasiłki dla uczniów wydano ponad 18 mln zł. Ale to nie koniec wydatków.

18 mld zł z Funduszu Pomocy

- Według stanu na dzień 13 października 2022 r. kwota wydatków zaplanowanych do sfinansowania z Funduszu Pomocy w roku 2022 wynosi łącznie niespełna 18 mld zł. Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa dopuszcza możliwość ponoszenia wydatków z Funduszu Pomocy również w 2023 r. Ostateczna wielkość wydatków Funduszu będzie uzależniona od rozwoju sytuacji działań wojennych na terytorium Ukrainy – podaje Jerzy Wenderlich.

- Przez kłótnie rządu Morawieckiego z Unią Europejską zostaliśmy sami z tym problemem. Jedyną drogą jest włączenie Ukraińców w obieg gospodarczy, spowodowanie, że będą się integrowali ze społeczeństwem i aktywizowali zawodowo i na to powinny być przeznaczane pieniądze z Funduszu Pomocy – powiedziała nam Hanna Gill-Piątek. Posłanka dodała, że "bezwarunkowo powinna nam pomóc finansowo Unia Europejska".

Duża część infrastruktury na Ukrainie jest niszczona przez Rosjan i czeka nas kolejna fala uchodźców. Rząd powinien też rozmawiać z innymi krajami, które mogłyby przyjąć część uchodźców z Ukrainy Hanna Gill-Piątek

Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy dostała z Brukseli zaledwie 700 mln zł. - Staramy się pozyskać jak najwięcej środków z UE. Dostajemy kolejne 200 mln euro. Jestem przekonany, że kolejne setki milionów euro będą do Polski wpływać w kolejnych tygodniach i miesiącach – zapowiedział pod koniec października premier Mateusz Morawiecki.

Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,590 mln osób, a z Polski na Ukrainę ponad 5,787 mln – poinformowała we wtorek 8 listopada Straż Graniczna.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się