Tym uczniom grozi nauka zdalna? Władze rozwiewają wątpliwości

17.10.2022 22:16

Nie słabną obawy o to, czy uczniom grozi w tym roku nauka zdalna. W poniedziałek głos w sprawie zabrała wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk. - Na ten moment absolutnie nie przewidujemy takiej sytuacji - powiedziała. Wcześniej Polaków uspokajali szef i wiceszef MEiN.

szkoła
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez posła Janusza Cichonia (PO) wiceprezydent Olszyna Ewa Kaliszuk, która odpowiada za oświatę w mieście, poinformowała, że miasto nie planuje na razie wprowadzenia edukacji zdalnej.

- Edukacja jest tym obszarem, który na samym końcu ucierpi w sytuacji jakichkolwiek braków finansowych. W tej chwili nie przewidujemy absolutnie żadnych sytuacji związanych z przechodzeniem dzieci na kształcenie na odległość - oświadczyła.

Nauka zdalna w szkołach? "Nie rozmawiamy o tym"

- Nie rozmawiamy o tym, mamy cały czas jednak nadzieję, że sytuacja budowy budżetu będzie wyglądała nieco inaczej niż obecnie – powiedziała Kaliszuk, przypominając, że samorząd Olsztyna na razie nie podpisał żadnej umowy na dostawy prądu w przyszłym roku. Pierwszy przetarg miasto unieważniło z powodu zbyt wysokich stawek, na drugi przetarg nie wpłynęła żadna oferta.

- Oczekujemy też na wsparcie ze strony rządu, które ma nastąpić. Na ten moment absolutnie nie przewidujemy takiej sytuacji jak nauka zdalna – podkreśliła Kaliszuk i zapowiedziała, że zaapeluje do dyrektorów szkół i nauczycieli, by nie informowali uczniów o planach wprowadzania nauczania zdalnego. Wiele olsztyńskich szkół informuje uczniów, że "muszą lecieć z materiałem i sprawdzianami", ponieważ lada chwila będzie wprowadzone nauczanie zdalne. Niektóre szkoły w mieście nie organizują dzieciom wycieczek czy wyjść poza szkołę, argumentując, że "za chwilkę będzie zdalne i trzeba zrobić teraz jak najwięcej".

Rodzice i nauczyciele obawiają się, że lekcje online powrócą. Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski na antenie radiowej „Jedynki” zapewniał, że szkoły nie zostaną zamknięte, a rząd wdroży rozwiązania, które mają zmniejszyć koszty ogrzewania i energii cieplnej. Minister edukacji również uspokajał. - Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy - mówił 9 października podczas spotkania z mieszkańcami powiatu łukowskiego w województwie lubelskim.

loader

RadioZET.pl/PAP - Joanna Kiewisz-Wojciechowska