Obserwuj w Google News

Sanepid zamknął kąpieliska nad Bałtykiem i jeziorami. Przez zakwit sinic

2 min. czytania
16.07.2021 13:58
Zareaguj Reakcja

Zakwit sinic sprawił, że sanepid zamknął w piątek po południu cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim i kolejne nad jeziorami w regionie.

GIS zamknął kąpieliska nad Bałtykiem i jeziorami, 16 lipca
fot. PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem. Z powodu wystąpienia sinic Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że w piątek 16 lipca plażowicze nie wejdą do wody w czterech kąpieliskach na Pomorzu.

Z zamieszczonych danych na stronie GIS wynika, że chodzi o cztery kąpieliska strzeżone: "Mała Plaża" na Helu, Rewa od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinki oraz Gdynia Babie Doły.

Zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem i jeziorami. Nowy komunikat GIS

Kąpiel nie jest również legalna w kolejnych kąpieliskach nad jeziorami. Również z powodu zakwitu sinic nie pokąpiemy się w Jeziorze Żarnowieckim w powiecie puckim, w jeziorze przy Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie (gmina Krokowa) oraz w Stężycy, na południowo–zachodnim brzegu Jeziora Raduńskiego Górnego. Korzystanie z wody zabronione jest również w Jeziorze Bielkowskim na kąpielisku gminnym w Kolbudach przy ul. Adama Ważnego 3. 

Redakcja poleca

Czwarty dzień zamknięcia kąpieliska w Koszalinie z powodu bakterii w wodzie

Od 12 lipca zamknięte pozostaje miejskie kąpielisko "Wodna Dolina" w Koszalinie. Zakaz wchodzenia wynika z faktu, że powtórne badanie wody wykazało jeszcze wyższe stężenie bakterii Escherichia coli. Zmniejszyło się stężenie enterokoków, ale wciąż przekracza dopuszczalny poziom.

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W skrajnych przypadkach przy połknięciu wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. Jak podkreśla sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/