Obserwuj w Google News

Wielkie zapadlisko ziemi na cmentarzu. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

2 min. czytania
20.09.2022 13:05
Zareaguj Reakcja

Kilkadziesiąt grobów zostało zniszczonych po zapadnięciu się ziemi na cmentarzu w Trzebini. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy w tej sprawie. To już dziesiąte tego rodzaju zapadlisko w tym roku, ale tak wielkiego jeszcze nie było – lej ma 10 metrów głębokości i ok. 20 metrów średnicy.

Zapadła się ziemia na cmentarzu. Zwołano sztab kryzysowy
fot. Tygodnik "Przełom" Trzebinia

W Trzebini w Małopolsce zapadła się ziemia na tamtejszym cmentarzu. Powstała dziura, do której zapadło się kilkadziesiąt grobów.

Do zapadnięcia doszło we wtorek 20 września na cmentarzu parafialnym na osiedlu Gaj. Choć nikomu nic się nie stało, a teren zabezpieczyła policja i straż pożarna. Sprawa wywołała przerażenie.

Wielkie zapadlisko w Trzebini. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Jak informuje małopolski reporter Radia ZET Przemek Taranek, jest to już dziesiąte tego typu zapadlisko w ciągu roku, ale zarazem największe. Lej na cmentarzu ma głębokość do 10 metrów, a grunt osiada tutaj w miejscach, gdzie pod ziemią są nieczynne i zalane przez wodę wyrobiska byłej kopalni Siersza.

- Na razie jedyne, co można zrobić, to ratowanie sytuacji bieżącej, wypełnianie ubytków oraz zabezpieczanie wszystkiego dookoła – wyjaśniał reporterowi Radia ZET Wojciech Jaros ze spółki Restrukturyzacja Kopalń, spadkobiercy zamkniętej w 1999 roku kopalni Siersza.

Redakcja poleca

Spółka ma pokryć koszty naprawy zniszczonych nagrobków. Władze Trzebini zaapelowały do mieszkańców, którzy zauważą, że gdzieś osiada grunt, żeby natychmiast zgłaszali takie sytuacje w urzędzie gminy.

"W związku z zapadliskiem, jakie powstało w Trzebini – na terenie tamtejszego cmentarza – wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał na dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Będzie ono poprzedzone wizją lokalną. Wstępne oględziny miejsca zdarzenia odbyły się już rano z udziałem wojewody" – poinformowało w komunikacie biuro wojewody małopolskiego.

Posiedzenie sztabu odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Trzebini. Ma zacząć się o godz. 14, a po zakończeniu przewidziano briefing prasowy wojewody, który ma być transmitowany w mediach społecznościowych.

RadioZET.pl/Przemek Taranek/PAP - Beata Kołodziej