Obserwuj w Google News

"Aborcja, jak wyrwanie zęba". "To skandaliczne". Ostry spór ws. zgwałconej 14-latki

2 min. czytania
28.01.2023 10:36
Zareaguj Reakcja

Politycy odnieśli się w 6. Dniu Tygodnia w Radiu ZET do sprawy odmówienia aborcji zgwałconej 14-latce z Podlasia. - Od lat lekarze są zastraszani, że jeśli dokonają zabiegu przerwania ciąży, to oni będą odpowiadać. Klauzula sumienia jest wypaczona – mówiła Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy. - Olbrzymie zło, jakim jest gwałt, to jest jedna trauma, ale aborcja sama w sobie jest złem. Są okna życia w Polsce. Proszę nie traktować aborcji jak wyrwania zęba – powiedział poseł Robert Winnicki (Konfederacja).

Spór o aborcję w Radiu ZET
fot. screen Radio ZET

Lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji zgwałconej przez wujka 14-latce z regionu, choć prawo w Polsce dopuszcza taką możliwość. Dzięki interwencji zabieg został przeprowadzony w Warszawie. Sprawa wywołała ogromne poruszenie, które wybrzmiało również u polityków w 6. Dniu Tygodnia w Radiu ZET.

Lekarze odmówili aborcji zgwałconej 14-latce. "Skandaliczne"

- W tej chwili jest tak, że lekarz przynosi dyrektorowi klauzulę sumienia "nie wykonuję zabiegów przerywania ciąży". "Oklauzulowują się" całe szpitale. I tak jest w całych województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim – tam nie ma możliwości przerwania ciąży zgodnie z przepisami obecnej ustawy, która taką możliwość (gwałt, kazirodztwo) daje – wyjaśniała posłanka Lewicy, Anna Maria Żukowska.

To jest skandaliczne, że ludzie zasłaniają się klauzulą sumienia w przypadku zgwałconej 14-letniej dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną – podsumowała Żukowska.

Redakcja poleca

Marcin Kierwiński z PO wyjaśniał, że sytuacja z 14-latką jest następstwem działań rządzących, którzy wprowadzili prawo (aborcyjne) "rodem z republik islamskich". Jasno wskazał w tym miejscu Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który zdecydował o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w 2020 roku. - To konsekwencja wielomiesięcznej nagonki na lekarzy, atmosfery zastraszania. I to ma efekt społeczny. Polki obawiają się zachodzić w ciążę – mówił.

Winnicki: "Są okna życia. Nie traktujcie aborcji jak wyrwania zęba"

Anna Zalewska (PiS) stwierdziła, że najbardziej wstrząsające w tej sprawie jest to, że dziecko z niepełnosprawnością zostało zgwałcone w swoim domu, przez wujka. - W związku z tym, mam nadzieję, że poniesie on adekwatną karę. Jeśli jest informacja prokuratora, to musi być miejsce, gdzie zgodnie z obowiązującym prawem ciąża może zostać przerwana – mówiła europosłanka PiS.

Poseł Robert Winnicki (Konfederacja) wspominał, że w sprawie istotne są dwie różne rzeczy. - Lekarz, powołując się na klauzulę sumienia, korzysta ze swojego prawa. Uważam, że olbrzymie zło, jakim jest gwałt, to jest jedna trauma, ale aborcja sama w sobie jest złem – powiedział Winnicki. - Choć nie stwierdził wprost, że 14-latka powinna urodzić, to powołał się w tym miejscu na istniejące okna życia. - Nie musi wychować tego dziecka. Są okna życia w Polsce. Proszę nie traktować aborcji jak wyrwania zęba - podsumował.

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że prawo ws. klauzuli sumienia obowiązuje od lat, ale jest też nadinterpretowane. Wskazała, że Szymon Hołownia chce w tej sprawie referendum, a sam osobiście jest za powrotem tzw. kompromisu aborcyjnego (obowiązywał do wyroku TK w 2020 roku, z trzema przesłankami umożliwiającymi przerwanie ciąży, przyp.).

RadioZET.pl