,

Dawid zaproponował Magdzie pomoc. 18-latka została brutalnie zgwałcona i zamordowana

28.03.2023 15:24

Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał wyrok w sprawie o zgwałcenie i zabójstwo 18-letniej Magdy spod Kamienia Pomorskiego. Dawid J. z Sulikowa został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. O warunkowe zwolnienie mężczyzna będzie się mógł ubiegać po 35 latach.

Dawid J. skazany za zabójstwo 18-letniej Magdy
fot. PAP/Marcin Bielecki

Do zabójstwa 18-letniej Magdy spod Kamienia Pomorskiego doszło 24 maja 2021 roku. Na ławie oskarżonych zasiadł Dawid J., nazywany "bestią z Sulikowa". – Sąd uznaje go za winnego tego, że między godzinami 11:30 a 13:00 na terenie gminy Świerzno, działając z zamiarem bezpośrednim, po zabraniu Magdaleny M. z parkingu w Kamieniu Pomorskim do samochodu […] wywiózł ją do lasu między miejscowościami Sulikowo i Świniec, gdzie po uprzednim doprowadzeniu pokrzywdzonej do stanu bezbronności w wyniku uderzenia pięścią w prawą skroń i w nos doprowadził do obcowania płciowego z pokrzywdzoną, po czym uciskając jej szyję, doprowadził do rozedmy płuc, a następnie śmierci pokrzywdzonej – odczytała wyrok sędzia Ewa Borucka.

Dożywocie dla Dawida J. oskarżonego o zabójstwo 18-letniej Magdy

Karę dożywotniego więzienia 30-letni Dawid J. ma odbywać w systemie terapeutycznym dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu. O warunkowe przedterminowe zwolnienie będzie się mógł ubiegać po 35 latach. Ma też zapłacić po 100 tys. zł zadośćuczynienia trojgu bliskich ofiary. Sprawa była prowadzona z wyłączeniem jawności, dlatego sędzia Borucka przedstawiła uzasadnienie wyroku tylko stronom procesu, bez udziału mediów.

Ciało 18-latki odnaleziono pod koniec maja 2021 roku w lesie niedaleko jej rodzinnej miejscowości, ok. 10 km od Kamienia Pomorskiego. 28-letniego wówczas Dawida J. w sprawie jej zaginięcia policja zatrzymała dzień wcześniej.

Magda pojechała skuterem na zakupy

Zaginięcie Magdy zgłosił jej ojciec 26 maja. Dziewczyna wyszła z domu 24 maja, pojechała swoim skuterem na zakupy i nie wróciła. Nie było z nią kontaktu telefonicznego. Sprawca został wytypowany po analizie nagrań z monitoringu i danych logowania telefonu. Jak ustalono, 18-letnia Magda miała problem z uruchomieniem skutera i Dawid J. zaproponował jej podwiezienie samochodem. Dziewczyna wsiadła do auta, oskarżony zawiózł ją do lasu i tam zabił.

Mężczyzna przyznał się do zabójstwa przez uduszenie, ale nie wyjaśnił, w jaki sposób tego dokonał. Nie wyjaśnił też, jaką motywacją się kierował. Dawid J. był wcześniej karany za gwałt i morderstwo, którego dopuścił się w wieku 14 lat. Jako dorosły był karany za rozbój.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się