Obserwuj w Google News

Skażona woda w kolejnej gminie. Nie nadaje się do picia, mycia i prania

2 min. czytania
24.05.2023 19:35
Zareaguj Reakcja

W wodzie z wodociągu z Dębskiej Kuźni (woj. opolskie) dostarczającego wodę do sześciu miejscowości znaleziono bakterie Escherichia coli - poinformowała w środę powiatowa stacja sanepidu w Opolu.

Chrząstowice, skażona woda
fot. screen: Marek BAZAK/East News, zdj. ilustracyjne

W środę 24 maja na stronie powiatowej stacji sanepidu w Opolu zamieszczono komunikat o znalezieniu w wodociągach z Dębskiej Kuźni bakterii coli. Jak informuje urząd, ze względu na skażenie, woda z tego wodociągu nie nadaje się do picia, użycia przy przygotowywaniu żywności, mycia i prania.

Skażona woda w kolejnej gminie. Nie nadaje się do picia, mycia i prania

W związku z decyzją sanepidu, mieszkańcy wsi obsługiwanych przez wodociąg z Dębskiej Kuźni: Chrząstowice, Lędziny, Dębska Kuźnia, Suchy Bór, Falmirowice i Dębie, do czasu usunięcia bakterii i wypłukania skażonej wody z sieci będą zaopatrywani w wodę z beczkowozów. Gmina ze wspomnianymi miejscowościami liczy blisko 7 tys. ludzi.

Woda zdatna do spożycia została w środę przygotowana w beczkowozach po godz. 16 w następujących miejscach:

  • Lędziny - obok świetlicy, ul. Szkolna
  • Chrząstowice - obok OSP, ul. Dworcowa
  • Suchy Bór - obok OSP, ul. Pawlety
  • Dębska Kuźnia - obok OSP, ul. Kolonia
  • Dębie - obok OSP, ul. Zielona

Gmina zaleciła mieszkańcom, by przynieśli ze sobą własne pojemniki i butelki na wodę. Rolnicy i przedsiębiorcy mogą zgłaszać większe zapotrzebowanie na wodę pod numerem: 533 300 380.

W piątek 19 maja  bakterie coli znaleziono w sieci wodociągowej w Głogówku. Przez kilka dni mieszkańcy z tego miasteczka na Opolszczyźnie zmuszeni byli do korzystania z wody dostarczanej beczkowozami. Dzisiaj po chlorowaniu wody i kolejnych badaniach pobranych próbek, sanepid uznał wodę z wodociągu w Głogówku za zdatną do spożycia.

RadioZET.pl/PAP/Gov.pl/Chrzastowice.pl