,

Cudzoziemiec miał szpiegować na rzecz Rosji. "Gromadził informacje o służbach"

PAP
27.03.2023 10:20

Śledczy zatrzymali cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Mężczyznę aresztowano w ubiegły wtorek, a o sprawie poinformowano w poniedziałek.

Policja
fot. East News (ilustracyjne)

- Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – poinformowała prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka PO w Gdańsku.

Dodała, że pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej. W trakcie przesłuchania podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej. Opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

Gdańsk. Zatrzymano obcokrajowca podejrzanego o szpiegostwo

- Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r. – wyjaśniła.

- Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia – przekazała prok. Wawryniuk.

Na wniosek prokuratora w czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk–Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

W połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała, że polskie służby rozbiły siatkę szpiegującą na rzecz Rosji. Jej członkowie mieli zbierać informacje na temat infrastruktury krytycznej m.in. w pobliżu lotniska Rzeszów-Jasionka, skąd trafia pomoc wojskowa dla Ukrainy. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Dariusz Sokolnik