Obserwuj w Google News

Pilny alert RCB. Mieszkańcy dostają SMS-y. "Należy zachować ostrożność"

2 min. czytania
04.11.2023 13:05
Zareaguj Reakcja

Mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali w sobotę SMS-em alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z rozpoczynającą się akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów od 4 do 15 listopada. "Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny" - podano.

szczepienia lisów
fot. NewsLubuski/East News

Alert RCB dla mieszkańców województwa mazowieckiego. "Uwaga! W dn. 4-15.11 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - napisało RCB w SMS-owym alercie.

Alert RCB. Ostrzeżenie przed szczepieniami lisów

Biuro wojewody mazowieckiego informowało w piątek na stronach internetowych, że w terminie 4-15 listopada 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

"Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt" - podano w piątkowym komunikacie.

Redakcja poleca

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" - zaznaczyło biuro wojewody. W materiale przypomniało też, że lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny, a regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Z informacji wynika, że w 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. W 2022 roku potwierdzono 31 przypadków, a w 2023 roku do tej pory nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt w województwie.

"Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie" - zaznaczyło biuro wojewody.

Źródło: Radio ZET/PAP - Aleksander Główczewski

Nie przegap