Obserwuj w Google News

Trąba powietrzna nad Polską. Wiatr zrywał dachy. "Masakra, nic nie było widać"

2 min. czytania
24.05.2023 13:39
Zareaguj Reakcja

Nad Polską zalega cyklon Dawid, powodując opady deszczu i burze z gradem. W Piotrowicach przeszła trąba powietrzna. Strażacy i wójt okolicznej gminy Męcinka poinformowali o wielu zniszczeniach wyrządzonych przez żywioł.

trąba powietrzna w Piotrowicach
fot. Facebook.com/dajburz

Pogoda gwałtownie się zmieniła. IMGW wydało alerty przed burzami z gradem. Już we wtorek front burzowy związany z cyklonem Dawid spowodował niebezpieczne zjawiska. Na Dolnym Śląsku w Piotrowicach w powiecie jaworskim zaobserwowano trąbę powietrzną. Jest wiele zniszczeń. Strażacy otrzymali zgłoszenie około godz. 19.

Piotrowice. Trąba powietrzna uszkodziła gminny ośrodek zdrowia

Mirosław Brzozowski, wójt gminy Męcinka (woj. dolnośląskie), poinformował, że trąbę zaobserwowano nad środkową częścią miejscowości, między Piotrowicami a Męcinką. - Tak nieszczęśliwie się złożyło, że został uszkodzony dach naszego gminnego ośrodka zdrowia - przekazał w rozmowie z portalem tvregionalna.pl. Jak wyjaśnił, zerwany został dach z budynku gospodarczego obok, który następnie uderzył w elewację oraz zniszczył częściowo dach i dwa kominy na budynku ośrodka.

Na miejscu jako pierwsi pojawili się strażacy ochotnicy. Usunęli oni dachówki zagrażające upadkiem na ziemię, a także zwisające konary drzew. - Zdarzenie smutne. Szczęście, że nikomu nic się nie stało. Gmina jest przygotowana na tego typu zdarzenia - oświadczył wójt i dodał, że uszkodzenia zostaną jak najszybciej usunięte. Brzozowski zaapelował do mieszkańców, by nie lekceważyli komunikatów w ramach rządowego ostrzegania.

Redakcja poleca

- Warto zadbać o swoje zdrowie i życie, zabezpieczyć mienie. Mieliśmy tu tego dobitny przykład. Tutaj fruwało kilka trampolin, które nie były odpowiednio zabezpieczone przed tego typu zdarzeniami - podsumował.

Jak poinformował portal dobrapogoda24.pl, za wyrządzone na Dolnym Śląsku szkody odpowiadała z dużym prawdopodobieństwem "krótkotrwała trąba powietrzna z południowej części superkomórki". Chmurę superkomórki z wyraźną rotacją zauważono wcześniej kilkaset metrów dalej. Na profilu "Dolnośląska Pogoda. Ostrzeżenia Meteorologiczne" zamieszczono film ilustrujący sytuację pogodową w powiecie jaworskim.

"Film nagrany z tego miejsca, dosłownie sekundy po tym, jak przeszło nad ośrodkiem zdrowia" - czytamy. "Ja przejeżdżałam S3 przez Jawor, była masakra, nic nie było widać"; "Mieliśmy niemal to samo między Jaworem a Niedaszowem, plus przez chwilę grad i silny wiatr" - pisali w komentarzach internauci.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/tvregionalna.pl/dobrapogoda24.pl/KPP SP w Jaworze/Facebook.com/dajburz