Obserwuj w Google News

Cyklon Dawid podzieli Polskę na pół, możliwe trąby powietrzne. IMGW wydaje alerty

2 min. czytania
24.05.2023 12:06
Zareaguj Reakcja

Pogoda w środę nie będzie jednakowa dla wszystkich regionów w Polsce. Cyklon Dawid podzieli nasz kraj na pół, przynosząc na południowym wschodzie intensywne opady deszczu i gradowe burze. IMGW wydał alerty.

pogoda
fot. wxcharts.com

Pogoda w Polsce w środę może być niebezpieczna. Cyklon Dawid, który rozciąga się nad naszym krajem, w kolejne dni przyniesie burzową i deszczową aurę. "Polska jest w zasięgu wypełniającego się i przemieszczającego się na północny wschód, nad Białoruś, niżu z frontami atmosferycznymi i linią zbieżności. Od południowego zachodu zaczyna rozbudowywać się klin wyżowy" - informuje IMGW.

Cyklon Dawid nad Polską. IMGW ostrzega przed burzami z gradem

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami. To właśnie dla wschodniej części kraju, a dokładniej dla pasa rozciągającego się od Grudziądza, przez Warszawę, Lublin i Kielce, po Rzeszów i Nowy Sącz, IMGW wydał alerty przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw:

  • kujawsko-pomorskiego (dla powiatów: grudziądzkiego, Grudziądz, brodnickiego);
  • pomorskiego (powiaty: sztumski i kwidzyński);
  • warmińsko-mazurskiego (w powiatach: ostródzkim, iławskim, działdowskim, nowomiejskim, nidzickim);
  • mazowieckiego (z wyłączeniem powiatów: sierpeckiego, płockiego, Płock, sochaczewskiego, gostynińskiego, żyrardowskiego, Ostrołęka, ostrołęckiego, łosickiego, ostrowskiego);
  • świętokrzyskiego (z wyjątkiem zachodnich powiatów);
  • lubelskiego (z wyłączeniem powiatów: Biała Podlaska, bialskiego, włodawskiego, hrubieszowskiego i chełmskiego);
  • małopolskiego (dla powiatów: Tarnów, tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego);
  • podkarpackiego.

Gwałtowne zjawiska mogą przynieść duże szkody. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 30 mm. Najwięcej burz we wschodniej części kraju pojawi się pomiędzy 14 a 17 - informuje portal fanipogody.pl. Potem aktywność burzowa zacznie wyraźnie maleć. 

Ulewy mogą powodować lokalne zalania i podtopienia. Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód w rzekach na Lubelszczyźnie, m.in. na Bugu, Wiśle, Wieprzu wydało w środę Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie.

Redakcja poleca

"Warunki mogą okazać się dziś na tyle korzystne, że powstaną zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcone 1-2 przypadki trąb, które nie będą związane z działalnością rotującego prądu wstępującego, czyli mezocyklonu" - przekazuje serwis fanipogody.pl.

Zobacz także: Gdzie jest burza? Radar pogodowy online, mapa burz i opadów na żywo 

Temperatura maksymalna w środę na wschodzie wyniesie od 20 do 25 st. Celsjusza, na pozostałym obszarze od 14 do 19 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni, tylko na wschodzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru osiągną 70 km/h.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Fanipogody.pl/tvnmeteo.pl