Czarnek kluczy ws. "willa plus". Mówi o niepełnosprawnych i strażakach

03.02.2023 10:15

- Będziemy kontynuować ten program. Fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu, czy w kwietniu - zapewnia minister edukacji Przemysław Czarnek, odnosząc się do konkursu MEiN dla organizacji pozarządowych i sprawy "willa plus".

przemysław czarnek
fot. JACEK DOMINSKI/ REPORTER

Przemysław Czarnek był pytany w PR24 o "program willa plus", czyli dotacji na zakup nieruchomości w konkursie MEiN "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Szef MEiN przekonywał, że dotacje trafiły do fundacji i stowarzyszeń, które "znakomicie wykonują swoją misję".

Jak mówił, posłanki KO Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer, które krytykowały wyniki tego konkursu, "podle i nikczemnie ubliżają dziesiątkom organizacji społecznych, w tym Ochotniczym Strażom Pożarnym i fundacjom współpracującym z dziećmi niepełnosprawnymi".

Czarnek o "willa plus": co w tym złego, że OSP kupuje autokar?

- Co jest złego w tym, że fundacja, która wspomaga zespół szkół specjalnych w Warcie kupiła właśnie nowy samochód za 550 tys. zł i będzie woziła dzieci niepełnosprawne do tej szkoły z trzech gmin na terenie centralnej Polski? Co jest złego w tym, że Ochotnicza Straż Pożarna w jednym z miast na Lubelszczyźnie kupuje nowoczesny autokar, ze sprzętem za 750 tys. zł i będzie dowoziła również, oprócz swoich działań edukacyjnych, dzieci do szkół na terenie tej gminy? Co jest złego w tym, że inna fundacja kupuje sobie siedzibę w centrum miasta po to, żeby wolontariusze dalej udzielali bezpłatnych korepetycji dla dzieci, których na to nie stać? - wskazywał Czarnek.

Dopytywany, o fundację, która otrzymała dotację, a została założona kilka tygodni przed ogłoszeniem tego konkursu, zaznaczył, że chodzi o jedną spośród 42 organizacji. - Tylko w tej fundacji, bo zdaje się, że mówimy o Rzeszowie, jeśli dobrze pamiętam, bo się już temu przyjrzałem, są ludzie, którzy działają od kilku lat, tylko nie byli stowarzyszeni w fundacji. Warunkiem było, żeby byli w fundacji. Świetnie działają i robią edukację międzypokoleniową - ocenił minister.

Zapowiedział, że program będzie kontynuowany. - Będziemy kontynuować ten program. Myślę, że fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu, czy w kwietniu - powiedział Czarnek.

Dymisja ministra edukacji? "Premier może dzisiaj powiedzieć, że odchodzę"

Podkreślił przy tym, że "z Ministerstwa Edukacji i Nauki środki finansowe będą szły tylko do stowarzyszeń, które robią dobre rzeczy, a nie do lewackich organizacji, które promują neomarksizm i psują młode pokolenie".

Pytany, czy zamierza podać się do dymisji, odparł, że zawsze jest do dyspozycji premiera. - Pan premier może na przykład dzisiaj powiedzieć, że odchodzę i odejdę - oświadczył szef MEiN.

Przypomnijmy, że portal TVN24 opublikował artykuł zawierający listę 12 nieruchomości oraz organizacji, którym zostały przyznane dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Podano, że jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji".

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Polskie Radio 24