Obserwuj w Google News

RCB wydaje ważny alert. Mieszkańcy dostają SMS-y. "Nie dotykaj"

1 min. czytania
22.10.2023 11:56
Zareaguj Reakcja

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dostali w niedzielę SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z rozpoczynającą się w poniedziałek akcją szczepienia lisów. Nie należy dotykać kapsułek ze szczepionką ani nie dopuszczać do nich zwierząt domowych.

akcja szczepienia lisów
fot. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News (ilustr.)

Alert RCB dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego. "Uwaga! W dn. 23-27.10 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - można przeczytać w SMS-ach.

RCB ostrzega ws. szczepień lisów

Wcześniej komunikat w tej sprawie wydał Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka. Wyjaśnił, że szczepienia lisów zostaną wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 50 gramów.

Redakcja poleca

Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.

Weterynarz zalecił, aby w okresie akcji i przez 14 dni po ich zakończeniu trzymać psy na smyczy, a koty w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.