Obserwuj w Google News

Tak ma głosować Polak-katolik. Kościół opublikował vademecum wyborcze

2 min. czytania
21.09.2023 11:27
Zareaguj Reakcja

Episkopat opublikował vademecum wyborcze katolika. Poradnik to zbiór zasad, jakimi powinien kierować się katolik przed zbliżającymi się wyborami.

Lokal wyborczy w salce katechetycznej w Katowicach
fot. Dominik Gajda/REPORTER/Lokal wyborczy w salce katechetycznej przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach, 25.10.2015 r.

W vademecum wyborczym podkreślono, że "udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika". "Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się «na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego»" - czytamy.

Katolik musi też brać pod uwagę, jakimi wartościami kieruje się kandydat, na którego zamierza oddać głos - wynika z opublikowanego przez episkopat dokumentu. Te wartości są - jak określają to biskupi - nienegocjowalne. Chodzi o “prawo do życia od poczęcia”, małżeństwa osób przeciwnej płci i prymat rodziców w wychowaniu dzieci. Episkopat wśród kwestii, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, wymienia też sprzeciwianie się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było" czy "etyczny kształt procesów gospodarczych".

Redakcja poleca

Vademecum wyborcze katolika

Jednocześnie vademecum nakazuje uszanowanie wyniku wyborów, nawet jeśli jest on sprzeczny z poglądami glosującego. Natomiast w sytuacji, gdyby "sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu". "Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych" – podkreślono. 

Dokument został przygotowany przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku.

Nie przegap