Obserwuj w Google News

Ważny alert RCB. Polacy dostają SMS-y. "Nie dotykaj"

2 min. czytania
22.09.2023 13:24
Zareaguj Reakcja

Mieszkańcy Małopolski dostali w piątek SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z rozpoczynającą się w sobotę akcją szczepienia lisów. Proszeni są, aby nie dotykać kapsułek ze szczepionką i nie dopuszczać do nich zwierząt domowych.

szczepienie lisów
fot. NewsLubuski/East News

Alert RCB dla mieszkańców Małopolski. "Uwaga! W dniach 23.09-3.10 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" – brzmi treść rządowego komunikatu.

Alert RCB ws. szczepień dla lisów. Rząd ostrzega

Wcześniej komunikat w tej sprawie wydała Małopolska Wojewódzka Lekarz Weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta. Przestrzegła, aby w czasie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu - informuje Polska Agencja Prasowa.

Redakcja poleca

W przypadku kontaktu szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami trzeba natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

szczepionka dla lisów

Akcja szczepienia lisów

‧ fot. NewsLubuski/East News

Także każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie.

Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym, zawierający wewnątrz blister aluminiowo-plastikowy wypełniony płynem.

Nie przegap