Obserwuj w Google News

Władze zdecydowały. W tych godzinach klienci nie kupią alkoholu

2 min. czytania
17.05.2023 21:27
Zareaguj Reakcja

W Krakowie od 1 lipca zacznie obowiązywać prohibicja. Sprzedaż alkoholu będzie zabroniona w sklepach na terenie całego miasta od północy do godz. 5:30. Tak zdecydowali w środę radni.

alkohol
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Za uchwałą głosowało 32 radnych, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się pięcioro radnych, sześcioro było nieobecnych. Ograniczenie dotyczy wszystkich punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Chodzi więc o sklepy, w tym monopolowe, supermarkety, sklepy z produktami specjalistycznymi, np. winiarskie, ale i stacje benzynowe. Alkohol będzie bez zmian dostępny w lokalach gastronomicznych.

Prohibicja w Krakowie. Od północy mieszkańcy nie kupią alkoholu

Władze miasta, przygotowując projekt uchwały, powołały się m.in. na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Radni popierający dokument wskazywali na skargi mieszkańców, których spokój jest zakłócany przez pijanych klientów sklepów, w tym turystów. Część z nich podkreślała, że problem dotyczy przede wszystkim Starego Miasta i Kazimierza. Przeciwnicy argumentowali zaś, że małe sklepy w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, np. w Nowej Hucie, mogą się utrzymać właśnie dzięki sprzedaży alkoholu. Niektórzy radni ocenili, że dokument nie rozwiąże problemu.

Redakcja poleca

- Stoję po stronie mieszkańców. Ale projekt broni się na poziomie "emocjonalnym" […]. Na poziomie intelektualnym są inne możliwości, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – mówił radny niezależny Wojciech Krzysztonek i dodał, że policja oraz straż miejska powinny stać na straży porządku nocnego, a urząd miasta wydaje koncesje na sprzedaż alkoholu i może te koncesje cofać. - Prohibicją zamykamy plażę. Przyznajemy się do bezsilności – powiedział radny, który wstrzymał się od głosu.

O skargach mieszkańców centrum miasta mówił radny Tomasz Daros (Platforma-Koalicja Obywatelska), a skargach mieszkańców rejonów Nowej Huty – Michał Drewnicki (PiS). - Rozwiązania w centrum nie muszą być w innych dzielnicach – powiedział Daros. - Mam wątpliwości, czy uchwała rozwiąże problem. Celowane działania często są dużo skuteczniejsze. Poprę projekt uchwały "warunkowo", będziemy sprawdzać czy spełnia funkcję, czy poprawiło się – mówił Drewnicki przed głosowaniem. - Mam wątpliwości, czy uchwała rozwiąże problem, ale jest dobrym krokiem – powiedział Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców).

RadioZET.pl/PAP