Obserwuj w Google News

Wybory w Dniu Papieskim? Wiemy, co o tym pomyśle sądzą Polacy

1 min. czytania
21.03.2023 08:20
Zareaguj Reakcja

Dokładna data jesiennych wyborów parlamentarnych nie jest jeszcze znana. Jedną z możliwości jest wyznaczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę głosowania w Dniu Papieskim, czyli w niedzielę 15 października. Gdyby tak się stało, większość Polaków nie miałaby nic przeciwko temu. Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 36 proc. badanych dobrze ocenia taką propozycję. Niewiele mniej, bo ponad 31 proc. pytanych jest temu przeciwna.

wybory w dniu papieskim
fot. Wojciech Olkusnik /East News

Na pytanie "Jak oceniłby/aby Pan/i ogłoszenie wyborów parlamentarnych na dzień 15 października, tj. w Dniu Papieskim?" 24 proc. badanych odpowiedziało "raczej dobrze". "Zdecydowanie dobrze" ten pomysł ocenia 11,8 proc. pytanych przez IBRiS. Odpowiedź "raczej źle" wybrało 14,1 proc. respondentów, a "zdecydowanie źle" 17,1 proc. Aż 33 proc. pytanych nie ma w tej sprawie zdania.

Wybory w Dniu Papieskim? Większości Polaków to nie przeszkadza

Znacznie więcej zwolenników wyznaczenia głosowania w Dniu Papieskim jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Taki pomysł dobrze ocenia 56 proc. zwolenników obozu rządzącego (22 proc. "zdecydowanie dobrze", 34 proc. "raczej dobrze").

Redakcja poleca

Wśród wyborców opozycji również są osoby, które nie widzą nic złego w przeprowadzeniu wyborów w Dniu Papieskim. Jest ich jednak znacznie mniej. Dobrze taki pomysł ocenia 26 proc. badanych. "Zdecydowanie źle" lub "raczej źle" 54 proc. wyborców partii opozycyjnych.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 17.03-18.03.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

RadioZET.pl