Obserwuj w Google News

Koniec narady w BBN. "Podnosimy gotowość bojową niektórych jednostek"

2 min. czytania
15.11.2022 22:20
Zareaguj Reakcja

- Wdrożono procedury przewidziane w takiej sytuacji. Zdecydowano by podwyższyć gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ws. wybuchów w Przewodowie.

Narada w BBN
fot. PAP/Radek Pietruszka

Po zakończeniu narady w BBN rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na wspólnym briefingu z szefem BBN, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Przekazał, że Polska podniosła gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych. - W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju - powiedział rzecznik rządu. 

- W związku z poważną sytuacją, jaką mamy do czynienia, pan prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił na konferencji szef BBN Jacek Siewiera. - Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art. 4 Sojuszu, czyli konsultacji wszystkich wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi - poinformował.

Redakcja poleca

Narada w BBN i rozmowa Duda-Biden

-Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami - zaznaczył Siewiera. Dodał, że jest w stałym kontakcie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem. - Mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji - przekazał. - Natomiast każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też ograniczamy się do tej informacji, którą państwu przekazuję - zaznaczył.

Trwa rozmowa prezydentów Polski i USA - Andrzeja Dudy i Joe Bidena - poinformował we wtorek późnym wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Wybuchy w miejscowości Przewodów. Relacja na żywo:

RadioZET.pl/PAP