,

Rakiety spadły na Polskę. Amerykański wywiad mówi, że były rosyjskie

15.11.2022 20:13

Wysoki rangą urzędnik wywiadu USA powiedział w rozmowie z Associated Press, że dwie rosyjskie rakiety spadły we wtorek na polskie terytorium. Zginęły dwie osoby. Natomiast Pentagon na razie "nie może potwierdzić" tych doniesień.

Rakiety spadły na Polskę. Amerykański wywiad mówi, że były rosyjskie
fot. East News

Dwie zabłąkane rakiety spadły we wtorek w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim, przy granicy z Ukrainą. Zginęły dwie osoby - dowiedziało się nieoficjalnie Radio ZET. Wysoki rangą urzędnik wywiadu USA powiedział agencji Associated Press, że były to rosyjskie pociski.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller nie potwierdził od razu informacji. - W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili spotkanie w BBN. Apeluję, żeby nie publikować niepotwierdzonych informacji - powiedział we wtorek wieczorem dziennikarzom.

Rakiety uderzyły w miejscowości Przewodów. AP: były rosyjskie

Również Pentagon na razie nie potwierdza tych doniesień. Zapewniono natomiast, że obecnie się im przygląda.

- Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Dodał jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

We wsi Przewodów pracuje prokuratura, policja i wojsko. Na miejsce udał się również wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Wicepremier Łotwy i minister obrony tego kraju Artis Pabriks złożył Polakom kondolencje. "Przestępczy reżim rosyjski wystrzelił rakiety, które wycelowane są nie tylko w ukraińskich cywilów, ale także wylądowały na terytorium NATO w Polsce. Łotwa w pełni popiera polskich przyjaciół i potępia tę zbrodnię" - napisał na Twitterze.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się