Obserwuj w Google News

"Zakaz" przebywania w trzech powiatach. RCB wydało specjalny komunikat

2 min. czytania
26.05.2023 11:09
Zareaguj Reakcja

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zareagowało na pojawienie się w sieci fałszywego dokumentu marszałka województwa podkarpackiego o czasowym zakazie przebywania w trzech powiatach tego regionu, niedaleko granicy z Ukrainą. RCB wydało specjalny komunikat, zaznaczając, że jest to rosyjska dezinformacja, mająca wywołać chaos w związku z ćwiczeniami wojskowymi państw NATO Anakonda-23.

Alert RCB przed rosyjską dezinformacją
fot. Piotr Zagiell/East News, screen: RCB/Twitter.com

RCB ostrzega przed rosyjską dezinformacją na Podkarpaciu. W sieci pojawił się sfabrykowany przez rosyjski wywiad skan dokumentu, rzekomo podpisany przez marszałka województwa Władysława Ortyla. Znajdują się w nim fałszywe wskazania, że z uwagi na potrzeby wojska polskiego, armii sojuszniczych oraz NATO wprowadza się ograniczenia w dostępie do granicy z Ukrainą na Podkarpaciu.

"Wpisuje się to w kłamstwa Rosji dot. rzekomego wciągania przez Polskę krajów NATO w wojnę z Rosją, a także kampanię dezinformacyjną dotyczącą rzekomego ataku Polski na Zachodnią Ukrainę" – ostrzegł Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM. 

Specjalny komunikat RCB. Chodzi o dezinformację na Podkarpaciu

"Treść pisma sugeruje wprowadzenie specjalnych ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej dla Wojska Polskiego z uwagi na międzynarodowe zobowiązania RP" - dodał minister. Żaryn zaznaczył, że sfałszowane pismo jest promowane na "kanałach propagandowych kontrolowanych przez rosyjskie służby specjalne".

W tej sprawie RCB wydało w czwartek specjalne ostrzeżenie przed dezinformacją, w którym wyjaśnia, że żadne takie działania polskich władz nie są planowane. "UWAGA! FAŁSZYWY dokument Marszałka Województwa Podkarpackiego. Dokument zawiera dezinformację m.in. o wprowadzeniu czasowego zakazu przebywania w powiatach: jarosławskim, lubaczowskim i przemyskim - w strefie przygranicznej z Ukrainą w związku z ćwiczeniami wojskowymi NATO (pisownia oryginalna)" – czytamy w komunikacie.

Już wcześniej RCB ostrzegało, że Rosja i Białoruś wykorzystują ćwiczenia wojskowe Anakonda-23 w Polsce, by pokazywać nasz kraj jako "agresywny, prowokujący konflikt zbrojny i zagrażający bezpieczeństwu Rosji, Białorusi i Ukrainy".

Redakcja poleca

RadioZET.pl/RCB Twitter