Obserwuj w Google News

Boris Johnson wysłuchał w Warszawie emocjonalnego wystąpienia ukraińskiej aktywistki

3 min. czytania
01.03.2022 18:02
Zareaguj Reakcja

Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów, które oficjalnie sprzeciwiły się atakowi Rosji na Ukrainę. Premier UK Boris Johnson przyleciał do Polski, aby spotkać się we wtorek (1 marca 2022) z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. W trakcie konferencji ukraińska działaczka Daria Kaleniuk zarzuciła mu strach przed konfrontacją z Rosjanami na ukraińskiej ziemi i zaapelowała do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Boris Johnson wysłuchał w Warszawie emocjonalnego wystąpienia ukraińskiej aktywistki
fot. Twitter

Wojna w Ukrainie kosztowała życie  wielu cywilów. Kobiety i dzieci uciekają ze swojej ojczyzny porzucając dorobek życia. Podczas szóstego dnia walk Rosja zbombardowała m.in. centrum Charkowa, a także wieżę telewizyjną w Kijowie.

W ramach sprzeciwu wiele krajów zamknęło przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, a także zapowiedziało zawieszenie lub całkowite zerwanie stosunków gospodarczych. Wyjątkiem są Chiny. Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wangiem Yi, by Pekin zareagował na toczącą się wojnę.

Boris Johnson ustawiony do pionu przez ukraińską działaczkę: Boisz się!

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej w Warszawie. Uczestniczyła w niej również Daria Keleniuk z ukraińskiego Centrum Akcji Antykorupcyjnych. Działaczka w emocjonalny sposób zabrała głos i rozliczała Borisa Johnsona z podejmowanych działań lub ich braku w kontekście wojny w Ukrainie.

- Pochodzę z Kijowa, ale w ostatnich dniach przekroczyłam granicę i przyjechałam do Polski. Ukraińskie kobiety i dzieci bardzo boją się wojny i pocisków, które lecą na nie z nieba. Ukraińcy desperacko domagają się ochrony naszego nieba i wprowadzenia całkowitego zakazu lotów. NATO nie chce walczyć, bo boi się trzeciej wojny światowej. Ale wojna już się rozpoczęła, tylko jej ciosy przyjmują na siebie ukraińskie dzieci – mówiła Daria Keleniuk. W swoim wystąpieniu zwracała się bezpośrednio do Borisa Johnsona.

Przyjeżdżasz do Polski, nie jedziesz do Kijowa, do Lwowa, bo się boisz. NATO obawia się III wojny światowej, ale ona już się zaczęła. Mówisz o kolejnych sankcjach, premierze, ale Roman Abramowicz nie jest objęty sankcjami. Jest w Londynie. Jego dzieci nie są bombardowane, jego dzieci są w Londynie - Daria Keleniuk, ukraińskie Centrum Akcji Antykorupcyjnych

Współzałożycielka Centrum Akcji Antykorupcyjnej wygłosiła oświadczenie, w którym błagała kraje NATO o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

— Mówisz o stoicyzmie Ukraińców, ale ukraińskie kobiety i ukraińskie dzieci są w głębokim strachu z powodu bomb i pocisków, które spadają z nieba, a Ukraińcy rozpaczliwie proszą Zachód o ochronę naszego nieba. Widzimy odpowiedź, że wywoła to trzecią wojnę światową, ale jaka jest alternatywa, panie premierze? — pytała łamiącym się głosem Daria Keleniuk.

Redakcja poleca

Co odpowiedział aktywistce Boris Johnson? Premier Wielkiej Brytanii podkreślił, że UK jest jednym z pierwszych krajów, które zaoferowały wsparcie militarne atakowanej Ukrainie, a także inicjatorem wprowadzania sankcji ekonomicznych wobec Rosji. Rozwiał jednak nadzieję w sprawie prośby o ustanowienie zakazu lotów nad Ukrainą. Jego zdaniem taki ruch doprowadziłby do wojny Wielkiej Brytanii z Rosją.
RadioZET.pl

Osoby, które mają chęć i możliwość udzielenia wsparcia Ukrainie mogą wziąć udział w zbiórce Radia ZET na rzecz ofiar wojny.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo