Nie żyje ostatni premier Czechosłowacji. Jan Strasky odszedł w wieku 78 lat

2 min. czytania
06.11.2019 23:46
Obserwuj nas na Google

Jan Strasky, który stał na czele rządu Czechosłowacji przez ostatnie pół roku jej istnienia jako jednego państwa, zmarł w środę w domu dla seniorów w Pradze w wieku 78 lat - poinformowały czeskie media.

fot. SedlacekVojta/Wikipedia

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Strasky ukończył ekonomię polityczną na praskim Uniwersytecie Karola i pracował w bankowości. Po stłumieniu "praskiej wiosny" wystąpił w 1969 roku z partii komunistycznej, z której go później formalnie wykluczono. W maju 1991 roku został wicepremierem współtworzącej wtedy jeszcze federację Republiki Czeskiej z zadaniem nadzorowania reform gospodarczych. Od 1992 roku był także wiceprzewodniczącym ówczesnego najsilniejszego czeskiego ugrupowania politycznego, centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

 

Ostatni, czechosłowacki premier

W lipcu 1992 roku objął funkcję premiera zmierzającej ku rozpadowi Czechosłowacji, a po ustąpieniu ostatniego czechosłowackiego prezydenta Vaclava Havla pełnił także obowiązki głowy państwa.

Ksiądz Jacek Pietruszka nie żyje. Był dyrektorem wadowickiego muzeum

W samodzielnej od 1 stycznia 1993 roku Republice Czeskiej był najpierw ministrem transportu, a od października 1995 roku kierował resortem zdrowia. Na początku 1998 roku opuścił wraz z grupą secesjonistów ODS i odszedł z rządu, kończąc w ten sposób karierę polityczną.

 

Jako entuzjasta górskich terenowych rajdów narciarskich Strasky wchodził przez długi czas w skład prezydium Klubu Czeskich Turystów (KCT), a w latach 2006-2014 przewodniczył tej organizacji. Przez kilkanaście miesięcy na przełomie 2011 i 2012 roku pełnił obowiązki dyrektora górskiego Parku Narodowego Szumawa przy granicy z Bawarią. Był tam ostro atakowany przez ekologów za likwidowanie drzewostanów ogarniętych klęską kornika.

 

RadioZET.pl/PAP

Byłeś świadkiem czegoś niespodziewanego? Masz temat, którym powinniśmy się zająć?

Zgłoś sprawę przez Czerwony telefon Radia ZET