Obserwuj w Google News

Masakra w Buczy. „NYT” pokazał film bezpośrednio sprzed egzekucji

2 min. czytania
20.05.2022 09:09
Zareaguj Reakcja

To ostatni raz, gdy ci mężczyźni byli widziani żywymi – tak „New York Times” opisał film, na którym widać rosyjskich żołnierzy prowadzących skrępowanych Ukraińców do miejsca egzekucji. Kilka minut po pojawieniu się na nagraniu zostali zastrzeleni. Gazeta opublikowała także zeznania naocznego świadka, widocznego na filmie, któremu udało się przeżyć.

ukraińscy jeńcy prowadzeni przez rosyjskich żołnierzy na egzekucję
fot. kadr z wideo

Masakra w Buczy wstrząsnęła światem. W wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji mieście  znaleziono niemal 300 ciał, często ze związanymi rękoma. Odkryto także  masowe groby, w których chowane były ofiary.

Rosja wypiera się odpowiedzialności za te zbrodnie, tłumacząc że w Buczy doszło do  prowokacji przygotowanej przez Ukrainę, Wielką Brytanię i agencje PR. „New York Times” opublikował dowody, że za zbrodniami stoją rosyjscy żołnierze. Gazeta pokazała nagrania z monitoringu oraz opublikowała zeznania Ukraińca, któremu udało się przeżyć jedną z egzekucji.

Masakra w Buczy. Dowody na rosyjskie zbrodnie

Na filmie opublikowanym przez „NYT” wiać grupę cywilów – część z nich ma zasłonięte oczy – prowadzonych przez ulicę przez rosyjskich żołnierzy. Nagranie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu 4 marca i widać na nim mężczyznę w charakterystycznej, niebieskiej bluzie.

Ukraińcy byli prowadzeni za pobliski budynek, gdzie kilka minut później zostali rozstrzelani. Wcześniej byli przetrzymywani przez rosyjskie wojsko, przesłuchiwani i torturowani, aż w końcu jeden z nich przyznał, że byli ochotnikami broniącymi miasta przed siłami inwazyjnymi. Prowadzili punkt kontrolny i nie zdążyli się ewakuować, gdy Rosjanie weszli do miasta.

Po zdobyciu tej informacji rosyjski dowódca miał wydać rozkaz „pozbycia się” Ukraińców. – Pozbądź się ich, ale nie tutaj, żeby ciała tu nie leżały – miał powiedzieć. Tak wynika z zeznań 43-letniego Ivana Skyby, który był pośród prowadzonych na śmierć mężczyzn.

Redakcja poleca

Ukraińcy zostali zaprowadzeni za róg budynku, gdzie rosyjscy żołnierze zaczęli do nich strzelać. Skyba został ranny, upadł na ziemię i udawał martwego, starając się nie ruszać ani nie oddychać. Słyszał, jak żołnierze dobijają innego Ukraińca, który przeżył pierwszą rundę strzałów.

„NYT” pokazał także wideo nagrane ukraińskim wojskowym dronem 5 marca. Urządzenie przeleciało między innymi w okolicach miejsca egzekucji, rejestrując leżące tam ciała oraz stojących w pobliżu rosyjskich żołnierzy.

wojna_na_ukrainie_masakra_w_buczy_dowody_01
fot. AP/Associated Press/East News

Te same ciała zabitych Ukraińców, w tym łatwo rozpoznawalne ubrane w niebieską bluzę, widać było na zdjęciach, które po opuszczeniu Buczy przez Rosjan zszokowały świat.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/New York Times

Wojna w Ukrainie na żywo: