Obserwuj w Google News

Nazista-zbrodniarz dożył 96 lat. Odpowiadał za egzekucję 86 osób

1 min. czytania
23.09.2019 16:57
Zareaguj Reakcja

W wieku 96 lat zmarł były żołnierz SS Karl Muenter. Skazany za zbrodnie wojenne przez dziesięciolecia unikał kary. Informacje o jego śmierci podały niemieckie media.

SS
fot. II_WOJNA_SS_001, zdj. ilustracyjne

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje były żołnierz niemiecki i zbrodniarz wojenny. Jak piszą media Muenter odpowiada za masakrę cywilów, do której doszło 1 kwietnia 1944 roku w Ascq, na północy Francji. W odwecie za wykolejenie niemieckiego pociągu przez francuski ruch oporu okupanci pojmali 86 mężczyzn z pobliskiej wioski, a następnie rozstrzelali. W plutonie egzekucyjnym znajdował się właśnie Muenter.

Muenter miał wtedy 21 lat i był członkiem Hitlerjugend, fanatycznej hitlerowskiej młodzieżówki.

Przeżył Holokaust. Sąd odmówił mu prawa do emerytalnego dodatku

Sądzony po wojnie przez francuski trybunał wojskowy został w 1949 roku skazany na karę śmierci. Na mocy porozumień z RFN w 1955 roku został jednak ułaskawiony. Po latach niemiecka prokuratura chciała ponownego otwarcia sprawy. Przymiarki nastąpiły… w 2018 roku. Okazało się jednak, że ze względu na wcześniejsze skazanie we Francji nie można było powtórzyć procesu.

SS-man do końca wypierał się zbrodni. Jak przytacza PAP, w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD w listopadzie 2018 roku powiedział, że „zabici w Ascq sami byli odpowiedzialni za swoją śmierć”.

RadioZET.pl/PAP/