Obserwuj w Google News

Nieznany wirus atakuje i zabija psy. Nie żyje już kilkadziesiąt zwierząt

2 min. czytania
23.08.2022 17:45
Zareaguj Reakcja

Nieznany wirus atakuje psy w amerykańskim stanie Michigan. Jak dotąd zmarło już kilkadziesiąt zwierząt - podaje USA Today. - W stanie panuje teraz panika - mówi Rudi Hicks, dyrektor ds. kontroli zwierząt w hrabstwie Clare.

tajemniczy wirus zabija psy
fot. Shutterstock

Panika zapanowała wśród mieszkańców amerykańskiego stanu Michigan. Chodzi o nieznanego wirusa, który atakuje i zabija psy. Jak dotąd odnotowano już kilkadziesiąt zgonów - głównie wśród szczeniaków i starszych psów.

Śmierć zwierzaków następuje zwykle w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych objawów choroby. - W stanie panuje teraz panika - mówi Rudi Hicks, dyrektor ds. kontroli zwierząt w hrabstwie Clare. - Nie ma na to lekarstwa ani szczepionki, ponieważ jeszcze nie udało się zidentyfikować tej choroby - dodaje.

Redakcja poleca

Nieznany wirus atakuje i zabija psy w Michigan

U zakażonych psów obserwuje się występowanie krwawej biegunki, letarg i wymioty. Choroba ma podobny przebieg do parwowirozy, zwanej również psim tyfusem. Psy z Michigan miały jednak negatywny wynik testu na tę chorobę - informują amerykańskie media.

- To wirus podobny do parwowirozy. Prawdopodobnie jest to jej inny szczep - mówi Melissa Fitzgerald, dyrektor jednego ze schronisk dla zwierząt w stanie Michigan.

Według American Veterinary Medical Association, parwowiroza psów jest wysoce zaraźliwa i wpływa na przewód pokarmowy, przy czym najbardziej zagrożone są nieszczepione psy i szczenięta w wieku poniżej 4 miesięcy. Według Baker Institute for Animal Health choroba pojawiła się po raz pierwszy wśród psów w Europie około 1976 roku, ale stała się rzadsza dzięki opracowaniu skutecznych szczepionek.

Redakcja poleca

"Trzymajcie swoje psy w domach"

Nic nie wskazuje na to, aby choroba była bardziej zaraźliwa wśród konkretnych ras psów. Wiele przypadków zidentyfikowano w północnym i środkowym Michigan, w tym w Vanderbilt i mieście Gaylor.

Władze stanowe zaapelowały do właścicieli czworonogów, aby trzymali je w domu i z dala od innych psów do czasu, aż pojawią się bardziej konkretne informacje na temat tajemniczego wirusa. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ USA Today/ NBC News