Obserwuj w Google News

Ojciec pożegnał Darię Duginę. "Tę stratę może uzasadnić jedynie zwycięstwo Rosji"

2 min. czytania
23.08.2022 14:11
Zareaguj Reakcja

We wtorek 23 sierpnia w Moskwie odbyło się ostatnie pożegnanie Darii Duginy. Córka głównego ideologa Kremla Aleksandra Dugina zginęła w sobotę w zamachu bombowym. - Tę stratę uzasadnić może jedynie zwycięstwo Rosji – mówił na pogrzebie ojciec zmarłej.

Aleksander Dugin pożegnał zamordowaną córkę
fot. AP/Associated Press/East News

Pogrzeb Darii Duginy odbył się we wtorek, a uroczystość relacjonowało moskiewskie centrum telewizyjne Ostankino. Tragicznie zmarłą 29-latkę pożegnał jej ojciec, główny ideolog Kremla oraz zwolennik wojny w Ukrainie, Aleksander Dugin.

- Zginęła za lud i za Rosję, a tę stratę uzasadnić może tylko zwycięstwo – mówił Dugin, cytowany przez rosyjskie i światowe media.

Pogrzeb Darii Duginy. Ojciec, główny ideolog Kremla, pożegnał córkę

Ceremonia odbyła się w podniosłym nastroju, z nacjonalistycznym, imperialnym przesłaniem, którym Dugin ukształtował córkę. - Niezależnie od partii, może być tylko jedno podejście. Jeden kraj. Jeden prezydent. Jedno zwycięstwo! - podsumował lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Leonid Słucki (następca zmarłego niedawno Władimira Żyrinowskiego, przyp.).

Redakcja poleca

Dugin dziękował gościom za wsparcie w trudnych chwilach przy pożegnaniu córki. - Nie podejrzewałem, że coś takiego może się stać. Przepraszam – dodał.

Jak podał Biełsat, w nabożeństwie pogrzebowym w obrządku prawosławnym uczestniczył także m.in. szef partii Sprawiedliwa Rosja - Za Prawdę Siergiej Mironow, ambasadorka samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Olga Makiejewa, pisarz Zachar Prilepin czy przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Następca Żyrinowskiego przekonywał nawet, że imieniem Duginy zostanie nazwana ulica lub plac w "Kijowie wyzwolonym od nazizmu".

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa już po dwóch dniach śledztwa oskarżyła o zamach ukraińskie służby specjalne. Kijów stanowczo zaprzeczył, jakoby stosował takie metody terrorystyczne, rodem z Rosji z lat 90. W sprawie pojawia się coraz więcej sygnałów, że Dugina zginęła w ramach wewnętrznych porachunków służb Rosji. Co ciekawe, do zamachu przyznała się Narodowa Armia Republikańska, nieznana szerzej organizacja z rosyjskiego podziemia, której celem jest obalenie Putina.

RadioZET.pl/Tass.ru/Komsomolskaja Prawda